New York Times’i lekkinud memo juhendab ajakirjanikke vaikima Palestiina okupatsioonist

USA üks suurimaid ajalehti The New York Times soovitab Iisraeli sõda Gaza sektoris kajastavatel ajakirjanikel piirata sõnade “genotsiid” ja “etniline puhastus” kasutamist ning vältida palestiinlaste alade okupeeritud territooriumiks nimetamist, selgub väljaandele The Intercept lekkinud sisejuhendist.

Memo juhendab ka ajakirjanikke mitte kasutama nime Palestiina, “välja arvatud väga harvadel juhtudel”, ning hoiduma terminist “põgenikelaagrid” Gaza selle piirkonna kirjeldamisel, mis on ajalooliselt asustatud palestiinlaste poolt, keda on eelnevate Iisraeli–Araabia sõdade ajal teistest Palestiina osadest välja aetud. Neid alasid käsitleb ÜRO põgenikelaagritena ja seal elab sadu tuhandeid registreeritud pagulasi.

Memo, mille kirjutasid The New York Times’i standardite toimetaja Susan Wessling, rahvusvaheliste uudiste toimetaja Philip Pan ja nende asetäitjad, “annab juhiseid mõne termini ja muude küsimuste kohta, millega oleme konflikti algusest saadik kokku puutunud.” Esimest korda anti ajakirjanikele need juhised novembris, seejärel on juhendeid regulaarselt täiendatud.

Kuigi dokument esitleb end kui objektiivse ajakirjanduslike põhimõtete säilitamise püüet Gaza sõja kajastamisel, ütlesid mitmed The New York Times’i töötajad The Interceptile, et osa selle sisust tõestab ajalehe allumist Iisraeli narratiividele.

“Ma arvan, et see näeb välja professionaalne ja loogiline juhul, kui teil pole teadmisi Palestiina–Iisraeli konflikti ajaloolisest kontekstist,” ütles anonüümseks jääda palunud ajakirjanik memo kohta. “Aga kui te seda teemat tunnete, on selge, kuidas see on Iisraeli tegevust toetav.”

Peaaegu kohe pärast 7. oktoobri rünnakuid ja Iisraeli sõjategevuse algust Gazas hakkasid toimetuses keema pinged konflikti kajastamise üle. Paljud töötajad tajusid, et ajaleht on teadlikult kaldu Iisraeli narratiivi poole ja kohaldab topeltstandardeid. Aruteluteemadeks olid Iisraeli rünnakud Al-Shifa haiglale, hukkunud palestiina tsiviilelanike statistika, Iisraeli genotsiidisüüdistused ning USA president Joe Bideni tava esitada Iisraeli valitsuse poolt esitatud kinnitamata väiteid faktidena.

The Intercept analüüsis The New York Times’i, Washington Posti ja Los Angeles Times’i kajastust sõjast ajavahemikul 7. oktoobrist kuni 24. novembrini. The Intercepti analüüs näitas, et suured ajalehed kasutasid termineid nagu “massimõrv”, “tapatalgud” ja “julmused” peaaegu eranditult palestiinlaste tapetud Iisraeli tsiviilelanike puhul, kuid peaaegu mitte kunagi Iisraeli rünnakutes hukkunud palestiina tsiviilelanike kohta.

Analüüs näitas, et kuni 24. novembrini oli New Yorgi Times nimetanud iisraellaste surmi “massimõrvaks” 53 korral ja palestiinlaste surmi vaid üks kord. Sõna “tapatalgud” kasutamise suhe oli 22:1, hoolimata sellest, et hukkunud palestiinlaste dokumenteeritud arv tõusis umbes 15 000-ni.

Viimaste hinnangute kohaselt on palestiinlasi Iisraeli rünnakute läbi hukkunud üle 33 000, sealhulgas vähemalt 15 000 last. Tõenäoliselt on see arv tegelikkusest väiksem Gaza kokkuvarisenud tervisesüsteemi ja kadunud inimeste tõttu, kellest paljud on arvatavasti hukkunud Iisraeli rünnakute järel rusude all.

“Okupeeritud territooriumide” kohta öeldakse juhistes: “Kui võimalik, vältige terminit ja olge konkreetne (nt Gaza, Läänekallas jne), kuna igaühel neist on veidi erinev seisund.” ÜRO koos paljude maailma riikidega peab Gazat, Läänekallast ja Ida-Jeruusalemma okupeeritud Palestiina territooriumideks, mida Iisrael hõivas 1967. aasta sõjas.

The New York Times’i töötaja sõnul varjatakse okupatsiooni mahavaikimisega konflikti tegelikkust, toetudes USA ja Iisraeli narratiivile, et konflikt Iisraeli ja Palestiina vahel algas alles eelmise aasta 7. oktoobril.