Biden levitas libauudist Hamasi terroristide julmustest

Oktoobris alanud Iisraeli ja palestiinlaste vahelise sõjategevuse esimestel päevadel levisid üle maailma teated, nagu Hamasi terroristid oleks lõiganud päid otsast kümnetel Iisraeli beebidel. Iisraeli riigijuhtide poolt levitatud kuulujutt jõudis lisaks massimeediale ka USA presidendi Joe Bideni kõrvu, kes väitis, nagu ta oleks näinud fotosid peade maha raiumisest. Nüüdseks on selgunud, et sellest puuduvad igasugused tõendid ning ka Lääne meedia ja Bideni kantselei on oma esialgsetest väidetest taandunud. Lugu sai alguse Iisraeli asunduste aktivistilt, kes on varem üles kutsunud kõiki palestiinlasi hävitama.

Väited laste peade maharaiumisest Kfar Aza nimelises kibutsis ilmusid Iisraeli meediasse 10. oktoobril. Hiljem kirjeldas Iisraeli sõjavägi CNNile tehtud avalduses, et toimusid tohutud tapatalgud. Naised, lapsed, väikelapsed ja vanurid olevat Iisraeli sõjaväe teatel tapetud “brutaalselt nagu ISIS seda teeks”.

Hiljem teatas Iisraeli relvajõudude esindaja vastuseks Lääne väljaande The Intercept päringule väidetava laste peade maharaiumise kohta: “Me ei saa seda ametlikult kinnitada, kuid võite eeldada, et see juhtus ja uskuda raportit.” Pressiesindaja sõnul ei ole vaja otseseid tõendeid, et väidetavaid kuritegusid uskuda. “Oleme teadlikud Hamasi julmadest tegudest, milleks nad võimelised on,” kordas ta telefonivestluse ajal Lääne ajakirjanikega.

Kuigi Iisraeli relvajõud ei suutnud väiteid ametlikult kinnitada, kordas peaminister Benjamin Netanyahu pressiesindaja Tal Heinrich seda kolmapäeval, 11. oktoobril. Sealt jõudis see veel laiema avalikkuse ette.

Kolmapäeval ütles USA president Joe Biden: “Ma ei oleks kunagi uskunud, et näen kinnitatud pilte terroristidest, kes raiuvad lastel päid maha.” Hiljem aga teatas Valge Maja pressiesindaja, et president ei olnud selliseid fotosid näinud ja tugines oma märkustes Tal Heinrichi kommentaaridele ning meediakajastustele.

Samuti on levima hakanud väited, et Hamasi võitlejad vägistasid mitmeid Iisraeli naisi. Ka neid süüdistusi ei ole tõestatud ning mitmed uudisteportaalid on ka selle väite tagasi võtnud. Biden väitis oma avalduses ühtlasi, et naisi oli “vägistatud, rünnatud ja näidatud trofeedena”.

Kogu lugu põhineb Iisraeli asunikuliidri David Ben Zioni väidetel, kes on õhutanud rahutusi palestiinlaste küla hävitamiseks. 10. oktoobril andis David Ben intervjuu Iisraeli riigi rahastatud väljaandele i24 ja rääkis: “Me käisime ukselt uksele, me tapsime palju terroriste. Nad on väga halvad. Nad raiusid laste päid, nad raiusid naiste päid. Kuid me oleme tugevamad kui nemad.” Ta lisas: “Me teame, et nad on loomad,” viidates palestiinlastele, “aga me avastasime, et neil pole üldse südant.”

David Ben Zion on 35 ebaseadusliku Läänekalda asula Shomroni piirkonna nõukogu juht, kes kutsus sel aastal üles palestiinlaste Huwara-nimelist küla hävitama. “Aitab jutust asunduste ehitamise ja tugevdamise kohta,” ütles Ben David 26. veebruaril 2023 Twitteri postituses. “Heidutus peab nüüd tagasi tulema, pole ruumi kaastundele.” Ben Davidi tsiteeriti Iisraeli meedias veidi aja pärast, kui ta teatas: “Huwara küla tuleb hävitada, see koht on terrorismipesa ja karistus peab tabama kõiki,” kutsudes üles palestiinlaste kollektiivsele karistamisele.

Ben Davidi säutsu märkis Twitteris meeldivaks Iisraeli endine rahandusminister Bezalel Smotrich, mispeale 22 õigusteadlast palusid riigi peaprokuröril algatada ametlik uurimine ametniku suhtes sõjakuritegude õhutamise eest. Kui Smotrich hiljem kordas Ben Davidi üleskutset hävitada Huwara järgmise kuu jooksul, mõistis USA riigidepartemang tema ohtlikud sõnavõtud hukka.

Huwara küla oli tol ajal muutunud Iisraeli asunike vägivaldsete rünnakute sihtmärgiks, mis toimusid Ben Davidi valvsa pilgu all. Pärast asunike rünnakut linnale, mis põhjustas mitme kodu ja sõiduki süütamise ning kohalike inimeste vigastamise, nimetas Hamas rünnakut sõjakuulutuseks.

Kuid Ben Davidi kutse Huwara kollektiivseks karistamiseks ei olnud tema ainus genotsiidiähvardus palestiinlaste vastu. Ta on oma oma sotsiaalmeediakontosid korduvalt kasutanud sõjakuritegude ja “masside deporteerimise” õhutamiseks. “Palestiina rahvas on vaenlane,” kirjutas Ben David 2016. aastal. “Nende barbaarset DNA-d ei ole võimalik muuta.” 2021. aasta parlamendivalimiste ajal kirjeldas Ben David oma missiooni järgmiselt: “Olen pühendunud religioosse sionismi poliitilise kodu taastamisele.”