Raplamaa metsades võidelnud kangelased saavad mälestuskivi – aita kaasa annetusega

80 aastat tagasi, kui Teine maailmasõda lõppes, leidsid tuhanded eestimaalased end olukorrast, kus nad pidid valima vabaduse ja alistumise vahel. Paljud neist otsustasid võidelda, pidades oma vastupanuvõitlust metsades ja salajastes pelgupaikades.

Metsavendade koguarvuks on hinnatud umbes 15 000, kellest 2002 kohta on teada, et nad hukkusid kas metsas või sunnitöölaagrites. Need vaprad mehed ja naised ei alistunud võõrvõimule, vaid jätkasid võitlust Eesti vabaduse eest. Meie kohus on mäletada nende vaprate meeste ja naiste ohvrit ja võitlust suure vaenlase vastu.

Raplamaal on käivitatud algatus koguda raha, et rajada Rapla kiriku parki mälestuskivi, mis austaks ja meenutaks neid metsavendi, kes võitlesid ja langesid Raplamaa metsades. Mälestusmärgi alus on maakivist, millele kinnitatakse pronksist maakonna valdade kujutised, graveerituna 1938. aasta haldusjaotuse järgsete kontuuridega. Iga valla kontuuridesse on graveeritud selles piirkonnas võidelnud ja metsas või vangistuses hukkunud metsavendade nimed.

Mälestusmärgi maksumus on 31 000 eurot ning eesmärk on mälestusmärk väärikalt avada 22. septembril 2024. Iga annetus on oluline, et see austusavaldus saaks teoks ning jääks tulevastele põlvkondadele meelde kui märgiline sümbol meie vabadusvõitlusest.

Kuidas aidata

Annetusi mälestusmärgi valmimiseks saab kanda järgmisele kontole:

Tsiviilkaitse selts, arvelduskonto: EE342200221086290930, selgitusse: MÄLETAN.

Samuti on võimalus annetada ka lingi kaudu või skanneerides QR-koodi. Kõigi annetajate nimed jäädvustatakse, et järgnevad põlvkonnad saaksid olla uhked oma vanemate panuse üle.

Austuskivile graveeritavate metsavendade nimekiri on koostatud arhiivi ja kohalike elanike abiga. Korraldajad on tänulikud iga märkuse, paranduse või täienduse eest, et tagada, et mälestusmärgil ei jäädvustataks juhuslikke nimesid, kellel ei olnud vastupanuvõitlusega pistmist või, mis veelgi hullem, ei unustataks kedagi, kes väärib mäletamist.

Mälestusmärgi loomisega tegelevad Eesti Endiste Metsavendade Liit, Põrgupõhja Risti Selts, Tsiviilkaitse selts, Eesti Mälu Instituut, Raplamaa Omavalitsuste Liit ja Rapla Vallavalitsus. Metsavendade kohta oodatakse igasugust teavet aadressile: paka.sepp@gmail.com.