GRU agentide käsi ulatus mullu Sinimägedest Viljandimaani

Postimees avaldas hiljuti üksikasjaliku ülevaate Venemaa sõjaväeluure GRU organiseeritud monumentide rüvetamise juhtumitest Eestis. Tegemist on murettekitava näitega Venemaa aktiivsest propagandategevusest ja lõhestuspüüdlustest meie ühiskonnas.

Vene sõjaväeluure GRU andis 2023. aasta alguses oma Eestis tegutsevatele käsilastele täpsed juhised, kuidas rüvetada Ida-Virumaal Sinimägedes ja Narva-Jõesuus asuvaid mälestusmärke. GRU poolt saadetud materjalide hulka kuulusid monumentide koordinaadid ning käsitsi joonistatud kavandid, mille järgi pidi mälestusmärkidele kandma haakristid ja tõmbama neile punased ristid peale.

Tegude elluviimiseks kaasati Eestis elavaid Venemaa kodanikke. Tallinnas elav Anton Patrakov (37) värbas tööle oma tuttava, Eesti ja Venemaa topeltkodakondsusega Andrei Piirimäe (37), pakkudes talle 750 eurot tasuks. Duo sõitis 22. jaanuaril Ida-Virumaale, varustatuna aerosoolvärvide ja punase värviga täidetud tomatimahlapakkidega. Sinimägedes ja Narva-Jõesuus sodisid mehed memoriaale GRU juhiste järgi ning filmisid oma tegevust, et luua materjali Vene propaganda jaoks.

Riigiprokurör Triinu Olev-Aasa hinnangul oli rüvetamise eesmärk toota materjali, mis esitleks Eestit rahutuste ja pingete keskusena. Kaitsepolitseiameti esindaja Marta Tuul rõhutas, et Venemaa kasutab mälestusmärke oma lõhestustegevuse tööriistana, eriti tundlikes ajaloolistes paikades nagu Sinimäed, mis meenutavad 1944. aasta veriseid lahinguid.

Patrakovi ja Piirimäe tegutsemisele järgnes GRU nõue sodida veel üks monument – Viljandimaal Mustlas asuv Alfons Rebase mälestustahvel. Patrakov läks sinna üksi, kuid jäi pärast teo toimepanemist lubatud tasust ilma.

1. veebruaril pidas kaitsepolitsei Patrakovi ja Piirimäe kinni. Piirimägi väitis, et ei teadnud GRU rollist ning kahetses oma tegu. Kohus mõistis talle tingimisi karistuse ja konfiskeeris saadud tasu. Patrakov seevastu teadis täpselt, kelle heaks ta tegutses, ning sai kolme aasta pikkuse vanglakaristuse, millest reaalselt pidi kandma viis kuud ja 15 päeva.

Mõlemale mehele kujunes kuritegu rahaliselt ja mainekahjulikult kulukaks. Patrakovile lisandusid kohtukulud ja sundraha tasumine, Piirimägi jäi aga lubatud tulust ilma ning pidi tasuma täiendavaid summasid.

Venemaa püüab selliste meetoditega mõjutada Eesti sisemist stabiilsust, kasutades selleks ajaloolisi sümboleid ja mälestusmärke. Eesti riigikaitsjad suutsid õigeaegse sekkumisega takistada propagandamaterjali levikut, kuid see ei vähenda vajadust valvsuse järele. Monumentidest on saanud propagandasõja lahinguväli, kus vastupanu juhtrolli mängib Eesti ühiskonna vastupidavus ning austus vabadusvõitlejate vastu.