Poola iseseisvuspäeva marsil osales taas kümneid tuhandeid rahvuslasi

Laupäeval, Poola iseseisvuse taastamise 105. aastapäeval toimus Varssavis taas rahvuslaste massiline rongkäik, tuues kokku kümneid tuhandeid osalejaid. Igal aastal 11. novembril korraldatavat rongkäiku peetakse Euroopa suurimaks rahvuslaste demonstratsiooniks. Sel aastal toimus rongkäik pärast tulist valimisvõitlust, kus üldise arvamuse kohaselt rahvuskonservatiivsed jõud kaotasid euromeelsetele. Marsi pealoosung, Poola hümni pealkiri “Poola ei ole veel kadunud” sai seeläbi eriti sügava tähenduse.

Rongkäik algas kell 15 Roman Dmowski väljakult, kus kella 15ks oli kogunenud ajakirjanduse hinnangul 90 000 kuni 150 000 inimest. Osalejad kandsid rahvuslippe ja mitmel loomingulisel moel väljendasid rahvusvärve. Mõned kandsid punaseid ja valgeid käevõrusid, teised kinnitasid kokardeid oma jopedele. Mitmed osalejad olid kaunistanud end pärgade ja mütsidega rahvusvärvides. Marsil kõlasid rahvuslikud loosungid ja hüüded, mis väljendasid osalejate tugevat sidet Poola rahvusliku uhkusega.

Iseseisvusmarsi iga-aastane moto on algusest peale olnud “Jumal, au ja kodumaa”. Neid loosungeid on ühes telesaates nimetatud fašistlikeks, kuid valimisliidu Konföderatsioon parlamendisaadik Krzysztof Bosak rõhutas, et need on Poola traditsioonilised loosungid, mida nad ei häbene. Teine marsi loosung on “Poola on rahvusriik”. Lisaks kõlasid hüüded nagu “Vabadus, usk, rahvuslus”, “Jah elule” ja “Väärt on olla poolakas”. Osalejad skandeerisid palju kordi: “Poola eest!”

Iseseisvusmarsi oluline aspekt on Poola suveräänsuse kaitse ja vastuseis välisriikide sekkumisele. Sel aastal väljendasid marsi korraldajad vastuseisu Euroopa Liidule ning rõhutasid Poola kui rahvusriigi tähtsust. Seda kinnitas ka loosung “Siin on Poola, mitte Brüssel”.

Marsil osalesid ka senise võimupartei Õigus ja Õiglus tuntud poliitikud, sealhulgas Tomasz Sakiewicz ja Oskar Szafarowicz. Rongkäik liikus mööda Aleje Jerozolimskie tänavat ja Poniatowski silda ning jõudis kahe tunni jooksul sihtpunkti Rahvusstaadioni alale, kus toimus kontsert ja peeti kõnesid. Marsi marsuudile paigaldati võimude poolt metalltõkked ja oli näha märkimisväärset politseijõudude kohalolekut. Politseihelikopter lendas Varssavi kesklinna kohal.

Ajakirjanikega toimunud pressikonverentsil ütles Varssavi liberaalne linnapea Rafał Trzaskowski, et peale pürotehnika kasutamise ei ole seni fikseeritud ühtegi intsidenti. “Aga kui need peaksid tekkima, sekkume kohe,” kinnitas ta. Samuti rõhutas linnapea, et iseseisvusmarss ei tohiks olla iga-aastane sündmus, viidates sellega rongkäigu võimalikule keelamisele tulevase valitsuse poolt.

Sellegipoolest jätkub iseseisvusmarss olulise sündmusena, mis toob kokku kümneid tuhandeid inimesi, et ühiselt tähistada Poola iseseisvuse taastamise ajaloolist tähtpäeva.