Saksamaal puhkesid massilised põllumeeste protestid

Saksa põllumeeste laialdased protestid valitsuse otsuse vastu vähendada põllumajandussektori toetusi ja maksusoodustusi on muutunud mastaapseteks üleriigilisteks meeleavaldusteks. Protestide käigus on mitmed tänavad ja teed riigis suletud.

Esmaspäeval alustasid tuhanded põllumehed Saksamaal nädal aega kestvaid meeleavaldusi. Kümnete traktorite ja veokitega sulgesid meeleavaldajad liikluse nii suuremates linnades kui ka maanteedel. Rahutused on reaktsiooniks valitsuse otsusele vähendada diislikütuse toetusi põllumajandustootjatele ja transpordifirmadele.

Valitsuse samme põhjendatakse eelarvepuudujäägiga ja põhiseaduskohtu otsusega, mis keelas kantsler Olaf Scholzi valitsusel ümber jaotada kümneid miljardeid eurosid koroonatoetusi muudel eesmärkidel.

Protestid ei ole piirdunud vaid liikluse ummistamisega, vaid on mõjutanud ka tööstust. Näiteks peatasid tuhanded traktorid ja veokid Volkswageni tehase tootmise Emdeni linnas.

Saksa Põllumeeste Liidu president Joachim Rukwied selgitas, et meeleavaldused on viis kasutada põhiseaduslikku õigust teavitada ühiskonda ja poliitilist eliiti nende muredest. Rukwied lisas, et Saksamaa vajab konkurentsivõimelist põllumajandussektorit ning kui valitsus ei arvesta põllumeeste muredega, jätkuvad meeleavaldused.

Protestid on olulised mitte ainult oma mastaapsuse, vaid ka poliitilise mõõtme tõttu. Paljud meeleavaldustel osalevad sõidukid kandsid paremrahvusliku erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) sümboolikat. AfD on toetanud põllumehi valitsuse vastu ja üleriigilistes küsitlustes toetab erakonda praegu umbes 23% valijaid. Sellega edestab AfD valitsuserakondi sotsiaaldemokraate, rohelisi ja FDP-d.

Valitsuse reaktsioon protestidele on olnud vastuoluline. Majandusminister Robert Habeck on väitnud, et protestide taga on Venemaa poolt rahastatud sotsiaalmeedia kampaaniad, et õhutada vägivalda ja putinismi. Selline sõnastus on põllumeeste ja teiste toetajate seas põhjustanud pahameelt ja süüdistusi, et valitsus tegeleb protestijate vaigistamisega.

Saksamaa peavoolumeedia on samuti püüdnud seostada põllumehi paremäärmuslusega, kuigi meeleavaldustele on avaldanud toetust ka mõned tsentristlikud ja vasakpoolsed jõud. Ühe nädala pikkused meeleavaldused näitavad selgelt sügavat muret põllumajandussektori jätkusuutlikkuse pärast Saksamaal ja seavad valitsuse surve alla.