Lätis plaanitakse rahvahääletust sooneutraalse partnerlusseaduse küsimuses

7. detsembrist kuni 5. jaanuarini on lätlastel võimalus anda allkiri rahvaalgatuslikule referendumile, mis käsitleb partnerlusõiguste reguleerimist Lätis. Selle aasta 9. novembril toetas Läti parlament Saeima häältega 53–43 seadusemuudatust, mis loob edaspidi abielule paralleelse institutsiooni – partnerluse. Eelnõu poolt hääletasid valitsuserakonnad Uus Ühtsus, Roheliste ja Talurahva Liit ning Progressiivid.

Mõned muudatuste toetajad näevad selles sammu liikumisel sooneutraalse abielu poole, nagu hakkab uuest aastast kehtima Eestis. Näiteks korraldas erakond Progressiivid seaduse vastuvõtmise järel piduliku sündmuse pealkirjaga “Esimene samm”.

Seadusemuudatuse vastased on algatanud vastavalt Läti seadustele allkirjade kogumise, et panna see rahvahääletusele. Opositsioonierakonnad on asunud rahvaalgatust toetama. Erakond Rahvuslik Liit kirjutab oma veebilehel: “Nii olulistes küsimustes on oluline lasta rahval demokraatliku protsessi käigus otsustada, pakkudes neile võimalust referendumil oma arvamust avaldada. Vähemus ei saa suruda peale väärtuste ja kultuuri lammutamist, mis on suurele osale ühiskonnast oluline ja mis on eksisteerinud sadu aastaid enne meid. Selle asemel arutas Saeima partnerluse muudatusi erakorralise kiiruga kahel lugemisel (mitte kolmel, nagu on tavaline), andmata võimalust nende üle korralikult arutada ei Saeima liikmete ega kodanike seas, eirates hea seadusloome põhimõtet.”

Rahvaalgatust saavad allkirjastada kõik Läti kodanikud alates 18. eluaastast. Kuu aja jooksul, 7. detsembrist kuni 5. jaanuarini, tuleb vastavalt Läti seadustele koguda allkirjad kümnendikult valijatelt ehk umbes 155 000 allkirja, et algatada rahvahääletus ehk referendum. Allkirjade kogumiseks on avatud jaoskonnad igas Läti omavalitsuses ja suuremas asulas. Rahvaalgatuse tõttu on seaduse väljakuulutamine kaheks kuuks peatatud.