Gulagi kasetohukirjad esitati kandidaadiks maailma mälu registrisse

Eelmisel nädalal esitasid Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina mäluasutused ühistaotluse UNESCOle, soovides saata GULAGi vangilaagritest pärit kasetohule kirjutatud kirjad Maailma mälu registrisse. Taotlus hõlmab 148 dokumenti aastatest 1940–1965, mille seas on kasetohule kirjutatud Siberi vangilaagritest saadetud kirjad ja teised isiklikud dokumendid, mis kajastavad poliitvangide või küüditatute saatust.

Eestis on kasetohule kirjutatud kirjad hoiul Eesti Ajaloomuuseumis ja Vabamus. Dokumentide sekka kuuluvad kasetohule kirjutatud Siberi vangilaagritest saadetud kirjad ning muud isiklikud dokumendid, mille on loonud poliitvangid või küüditatud.

Eesti Ajaloomuuseumi juhatuse liikme Jaanus Rohumaa sõnul sisaldavad muuseumi kogud kasetohust valmistatud märkmikke, õnnitluskaarte, joonistusi ja kirju aastatest 1941–1947. Igaüks neist avab omamoodi autorite traagilist saatust. “Sellest kollektsioonist õhkub lootust jääda ellu ning igatsust oma lähedaste ja kodu järgi,” lausus Rohumaa.

Vabamu tegevdirektor Karen Jagodin märkis, et kasetohukirjad moodustavad tähelepanuväärse osa enam kui 30-osalisest kollektsioonist. “Nende tähendus toob hästi välja meie inimliku vajaduse kontakti ja suhtluse järele oma lähedastega, seda ka kõige ebainimlikemates ja raskemates oludes,” rääkis Jagodin. “Kasetohukirjadele on pandud kirja nii õnnitlus- ja pühadesoove kodustele, ülestähendusi söödud toidust kui ka märkmeid laagrielu kohta.” Jagodin väljendas tänulikkust inimestele, kes on aidanud kaasa selle väärtusliku pärandi säilitamisele.

UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni peasekretär Kerli Gutman-Normak kiitis viie riigi mäluasutuste koostööd valulike ajaloosündmuste mõtestamisel. Ta rõhutas mäluasutuste olulist rolli minevikupärandi teadvustamisel ja uute tulevikulootuste kujundamisel.

Hetkel on UNESCO Maailma mälu registris 494 kannet, neist kaks seotud Eestiga. Esimene on koos Läti ja Leeduga esitatud Balti keti dokumendipärand (2009) ning teine Taani, Eesti, Läti, Poola, Saksamaa ja Belgia koostöös esitatud Hansa Liidu dokumendid (2023). Kasetohukirjade lisamine maailma mälu registrisse otsustatakse hiljemalt 2025. aasta mais.