Ukraina taktikaline edu lõunasuunal jätkub

Sel nädalal on taas hoogustunud Ukraina pealetung Venemaa positsioonide vastu lõunas nii Melitopoli kui ka Mariupoli suunal. Ukrainlastel on ette näidata taktikalist edu eelkõige Robotõne lähedastel võtmepositsioonidel: hõivatud on strateegiliselt oluline kõrgendik 166 ja Vene väed valmistuvad taganema Tokmaki linnast. Kuigi Ukraina on nüüdseks ka ametlikult teatanud venelaste esimese kaitseliini läbimurdmisest, tuleb arvestada, et võitlused teisel ja kolmandal kaitseliinil nõuavad paraku veel palju aega ja verd.

Ukraina jätkab rünnakuid Novodonetske ja Novomajorske suunas. Pärast mitmepäevast suurtükiväe ettevalmistust liikusid Ukraina eelüksused Venemaa positsioonidele Novodonetske küla lähedal. Kuigi alguses õnnestus neil Vene positsioonidesse tungida, tõmbuti hiljem tagasi ja praegu käib äge lahing Novodonetske lähistel. Ukraina üksused üritavad ka Novomajorske suunas liikuda, kasutades sarnast taktikat.

Robotõne–Verbove piirkonna olukord areneb Ukraina jaoks positiivses suunas. Ukraina on tunginud “Surovikini liini” sügavusse Verbove lähedal ja on jõudnud venelaste peamisele kaevikujoonele. Ukrainlased on ka hõivanud Robotõne asulast lõunas paiknevad Vene positsioonid. Ukraina kindlustas nädalavahetusel strateegiliselt olulise kõrgendiku 166, mis on piirkonna kõrgeim punkt, ning oli hõivanud ka lähedalasuva kõrgendiku 161. Ukraina on saanud suurel hulgal sõjavange Venemaa 104. õhudessantvägede polgust (osa Pihkvas baseeruvast 76. õhudessantvägede diviisist).

Olukord võib Venemaa jaoks olla järjest keerulisem, kuna nad ei ole suutnud Ukraina vägesid selles sektoris tagasi suruda.

Pealetungi juhtiv Ukraina kindral Oleksandr Tarnavski teatas nädalavahetusel ametlikult, et Ukraina on murdnud Vene armee esimesest kaitseliinist läbi ja lahingud käivad juba teise kaitseliini sees.

Vene armee esimene kaitseliin oli sisuliselt suur miiniväli, mis oli muljetavaldavalt lai ja ulatus üle saja kilomeetri. Miinide tihedus mõnes piirkonnas võis ulatuda kuni viie miinini ruutmeetri kohta. Miiniväljade taga asusid kindlustatud tulepositsioonid, mis olid ette nähtud rühma- või kompaniisuurustele üksustele. Selle kaitseliini eesmärk oli peatada Ukraina vägede edasiliikumine ja tekitada segadust. Miiniväljad raskendasid Ukraina vägede liikumist ja sundisid neid kulutama aega miinide puhastamisele. Lisaks kasutati suurtükiväge, et katta miinivälju ja piirata Ukraina vägede lähenemist.

Teine kaitseliin sisaldab samuti miinivälju, kuid need ei ole nii tihedad kui esimeses kaitseliinis. Samuti sisaldab teine kaitseliin sisaldas kindlustatud tulepositsioone ja varjendeid.

Ukraina allikate teatel on Vene väed okupeeritud Tokmaki linnas asunud rüüstama kohalikku sepistamise ja valtsimise tehast ning teisi väärtuslikke ressursse. See viitab põletatud maa taktikale juhul, kui sõjaline olukord Venemaa jaoks halveneb. Tokmak asub Robotõnest edasi teise kaitseliini taga.

Idapoolses rindelõigus on olukord stabiilsem. Venemaa toob uusi lisajõude Kupjanski suunale, kust on viimastel nädalatel üritanud Ukraina vägesid survestada, ent on edasi liikunud väga vähe.

Samuti on rahvuslaste väeosade Azovi üksuste juurde tagasi jõudnud nende sõjavangist vabanenud juhid, kes on ka äsja avaldanud videopöördumise, kus muuhulgas näidatakse lahinguid Kreminna piirkonnas.