Eestlaste rahvuslipp tähistab 140. sünnipäeva

Eesti sinimustvalge lipp on olnud juba 140 aastat meie rahvust ja riiki ühendav sümbol. Esimene sinimustvalge lipp pühitseti Otepääl 4. juunil 1884. aastal. Tudengilipust sai kiiresti rahvusliku ühtsuse ja vabadusvõitluse märk, mis on üle aastate säilitanud oma tähenduse.

Eesti lipu päeva tähistatakse 4. juunil kogu riigis. Pidustused algavad varahommikul ja kestavad terve päeva, hõlmates erinevaid üritusi Tallinnas, Tartus ja Otepääl.

Tallinnas algab pidupäev kell 7 hommikul, kui Pika Hermanni torni heisatakse pidulikult Eesti lipp. See traditsiooniline tseremoonia on sümboolne meeldetuletus meie rahva vastupidavusest ja ühtekuuluvusest.

Tartus saab alates kella 10-st külastada Eesti Rahva Muuseumis meie esimest sinimustvalget lippu. Muuseumis eksponeeritakse lipu ajalugu ja selle tähtsust meie rahvale, pakkudes külastajatele sügavat sissevaadet meie rahvusliku sümboli tähendusse.

Otepääl, kus 140 aastat tagasi pühitseti esimene sinimustvalge lipp, tähistatakse sünnipäeva suurejoonelise rongkäiguga. Seekord algab rongkäik Pühajärve lauluväljakult ja lõpeb Otepää kirikumõisas.

Rongkäigu alguspunktiks on Pühajärve lauluväljak, kuhu kõik osalejad on oodatud alates kella 9:30st. Hommikueine järel alustatakse rivistust kell 10:30 ning rongkäik jõuab kirikumõisasse kell 11:45. Järgnev programm sisaldab mitmeid pidulikke sündmusi:

Kell 11:45–12:45 toimuvad tervitused ja sõnavõtud kirikumõisas. Esinevad EÜSi meeskoor ja Pühajärve Puhkpilliorkester, kes esitavad isamaalisi laule ja muusikapalu, rõhutades päeva tähtsust.

Kell 13:00 algab jumalateenistus Otepää Maarja kirikus, kus teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma ja piiskop Marko Tiitus. Teenistusel esinevad EÜSi meeskoor, Otepää Gümnaasiumi lastekoor ja EELK Otepää Maarja koguduse ansambel.

Kell 14:00 toimub EKRE kõnekoosolek Otepää Lipuväljakul, kus kõnelevad Euroopa Parlamendi valimiste kandidaadid. Koosolek on suunatud Eesti rahvuslike väärtuste arutamisele.

Eesti lipu 140. sünnipäeva tähistamine on oluline meeldetuletus meie rahva ühtsusest ja vastupidavusest. Sinimustvalge lipp sümboliseerib mitte ainult meie rahvuslikku identiteeti, vaid ka meie jagatud püüdlusi ja väärtusi. Iga kord, kui heiskame lipu, meenutame oma rahvuse ajalugu ja võitlusi, mis on kujundanud Eesti.

Eesti lipu päeva tähistamine on võimalus näidata meie rahvuse ühtekuuluvust ja patriotismi. See on päev, mil meenutame minevikku, tähistame olevikku ja vaatame lootusrikkalt tulevikku. Ootame kõiki eestimaalasi liituma selle piduliku sündmusega, et üheskoos austada ja tähistada meie rahvuslikku sümbolit – sinimustvalget lippu.