Donald Trump kritiseeris Iisraeli

Endine USA president Donald Trump on andnud märku kavatsusest osaleda 2024. aasta USA presidendivalimistel vabariiklaste kandidaadina ja juhib vabariiklaste seas konkurentsitult küsitlustulemusi. Eelmisel kolmapäeval pidas Trump kõne oma toetajatele Floridas, kus kritiseeris tugevalt ametisolevat president Joe Bidenit. Samuti peatus ta käimasoleval sõjal Lähis-Idas ja kritiseeris Iisraeli valitsust.

Kuigi see oli peamiselt kampaaniakõne, väitis Trump, et anonüümne USA ametnik kirjeldas Iisraeli põhjapoolset kaitset nõrgana, ja selline teave oleks kasulik vastastele. Trumpi sõnul peab Iisrael “asjad selgeks tegema” pärast Hamasi rünnakuid. Ta kritiseeris Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut, öeldes, et Iisraeli luure on läbi kukkunud ning nende vaenlased on “väga targad.” “Teate, Hezbollah on väga tark – nad on kõik väga targad,” ütles Trump oma kõnes.

Trump seostas Iisraeli rünnakut 2020. aasta USA presidendivalimiste ajal tema sõnul toimunud pettusega ning väitis, et Iisraeli rünnakut ei oleks toimunud, kui tema oleks president olnud. USA valimistulemused 2020. aastal tõid kaasa palju vaidlusi, mida Trump ja tema meeskond kirjeldasid pettusena. Kriitilisel hetkel kaotas Trump Iisraeli peaministri Netanyahu toetuse.

“Ma ei unusta kunagi, et Bibi Netanyahu meid alt vedas,” ütles Trump kolmapäeval Floridas West Palm Beachil toetajatele. “See oli väga kohutav.”

Trump kritiseeris Netanyahut ka Fox Newsile antud intervjuus, öeldes, et Iisrael ei olnud valmis hiljutiste Hamasi rünnakute jaoks.

Pärast sõnavõtte Iisraeli kohta asusid Trumpi ründama nii demokraatide partei esindajad kui ka tema vastaskandidaadid. Näiteks nimetas vastaskandidaat Ron DeSantis absurdseks, et Trump “ründas praegu meie sõpra ja liitlast Iisraeli”.

Trumpi kandideerimine 2024. aasta valimistel on muutnud Ameerika Ühendriikide poliitilist dünaamikat. Ta on jätkuvalt väga populaarne oma partei, vabariiklaste, seas. Tema hiljutised avaldused, sealhulgas kriitika Iisraeli aadressil pärast Hamasi rünnakuid, on toonud kaasa erinevaid reaktsioone.