Automaksu vastu koguti rekordarv allkirju: üle 65 000

Eesti Autoomanike Liit ja petitsiooni algataja Simmo Saar on edukalt kogunud üle 65 565 digitaalselt tõendatud allkirja petitsioonile, mis väljendab selget vastuseisu automaksu kehtestamisele Eestis. See Eestis enneolematult suur hulk allkirju tõendab ilmekalt avaliku arvamuse tugevat vastuseisu valitsuse poolt kavandatud maksule.

Petitsioon, mis esmalt algatati juuli keskel, kogus juba esimese kuuga üle 50 000 allkirja, saades sellega rahvaalgatuse ekspertide sõnul läbi aegade enim toetust rahvaalgatus.ee keskkonnas. Lisaks sellele õnnestus petitsiooni algatajatel koguda veel umbes 12 000 allkirja petitsioon.ee keskkonnas. Vajadus kolida petitsioon rahvaalgatus.ee keskkonda tekkis peamiselt seetõttu, et esimeses keskkonnas polnud võimalik kasutada Smart-ID-d isikutuvastamiseks, mis oli paljudele inimestele eelistatud digiallkirjastamise meetod.

Kuigi Rahandusministeerium esitles juulis kahte erinevat automaksu mudelit, jääb selle süsteemi lõplik kuju veel lahtiseks. Suuremat selgust on lubatud tuua septembrikuus. Automaksu vastased jätkavad oma pingutusi ja ootavad, et riigikogu võtaks petitsiooni tõsiselt ning arvestaks kodanike muredega seoses selle potentsiaalsete tagajärgedega.

Eesti ühiskonnas on laialt levinud mure, et automaks võib avaldada negatiivset mõju majanduslikule olukorrale ning sõiduautode omandamise ja kasutamise võimalustele, eriti peredele. Talupidajate Keskliit on hoiatanud, et automaks võib laastada maaelu. Seetõttu on petitsioon kujunenud oluliseks kanaliks, mille kaudu inimesed saavad väljendada oma vastuseisu automaksule.

Riigikogule esitatud petitsioon annab selge sõnumi: üle 65 000 kodaniku soovib, et automaksu kehtestamise plaanid saaksid põhjalikult läbi mõeldud ning kaalutletud enne lõplike otsuste langetamist.