Venemaalaste vastupanuliikumine näitas Belgorodis taas hambaid

Ukraina relvajõud on suutnud Venemaa talvise pealetungi nüüdseks seisma panna, põhjustades vastasele eriti Avdijivka lahingus piisavalt suuri kaotusi, et venelased ei suuda enam samamoodi sõdida nagu nad on teinud alates oktoobrist. Venelased küll jätkavad siin-seal rünnakuid, kuid mitte enam nii jõuliselt kui viimase viie kuu jooksul.

Esmaspäeval levitasid Vene infokanalid väidet, et Vene armee hävitas suurema Ukraina üksuse, kes üritas tungida Venemaa territooriumile. Kuigi lugu osutus valeks, näitas see, et piirkonnas midagi toimub.

Teisipäeval teatati, et Ukraina vägede koosseisus võitlevad Vene vabatahtlikud on tunginud Ukrainast Belgorodi oblasti territooriumile. Vene vabatahtlikud suutsid hõivata kaks väikest asulat otse piirialal, kuid ei tunginud sügavamale Venemaa territooriumile.

Venemaa alade ajutises hõivamises osalesid Kremli-vastase vene rahvuslase Deniss Kapustini juhitav Venemaa Vabatahtlike Korpus, valge-sini-valge lipu all võitlev Venemaa Vabaduse Leegion ja Ukraina poolele üle läinud burjaatidest, jakuutidest ning teistest Siberi rahvastest koosnev pataljon Sibir.

Ehkki mõned ründajate üksused võisid jääda Venemaa alale, oli tegemist peamiselt eriüksuste operatsiooniga, mida suuresti võimendati meedias. See käik võib olla osa Venemaa sisepoliitika mõjutamisest ja Venemaa tähelepanu hajutamisest.

Kolmapäeval jätkas Ukraina droonide kasutamist naftatöötlemise ettevõtete ründamiseks Venemaal. Ukraina ründas droonidega mitmeid punkte Belgorodi oblastis. Rünnakud toimusid veel mitmel pool, sealhulgas Rjazani lähedal ja Peterburis.

Kuigi olukord piirialadel on pingeline, jäävad edasised sammud ja reaktsioonid Venemaa poolt veel ebaselgeks. Venemaa kaitseministeerium andis välja pressiteate, milles teatas, et Ukraina rünnak on tagasi löödud ja vastane on kogenud märkimisväärseid kaotusi. Selliseid teadaandeid antakse tavaliselt siis, kui olukord on ebakindel ja surve valitsusorganitele on suur.

Vladimir Putin reageeris kiiresti sündmustele, kinnitades televisioonis kaitseministeeriumi teadet. Ta vaikis maha Vene vabatahtlike osaluse ja väitis, et rünnakus osalesid välismaalt värvatud palgasõdurid. Putin rõhutas, et rünnaku eesmärk on häirida valimisi Ukraina piirialadel. Selle kiire reaktsiooniga soovis Putin stabiliseerida olukorda Venemaa infosfääris ning vähendada järgmiste võimalike rünnakute üllatusmomenti.