Iisraeli–Palestiina konflikt lõhestab Eestis nii liberaale kui konservatiive

Eile kirjutas Koiduaeg, et Kaja Kallase eelmise valitsuse poolt sisse viidud karistusseadustiku muudatusi kasutatakse nüüd Palestiina toetajate sõnavabaduse piiramiseks. Politsei tegevuse põhjal võib eeldada, et sellisel seaduse tõlgendamisel on olemas ka liberaalse valitsuse heakskiit. Kõik aga ei pea säärast tõlgendust sugugi ainuõigeks, näiteks peab sõnavabaduse piiramist ohtlikuks varem liberaalsete või koguni vasakpoolsete vaadete poolest tuntud ajakirjanik Krister Paris.

Läänemaailmas on erinevad vaated Iisraeli–Palestiina konfliktile tekitanud suuri lõhesid varem ühtseks peetud poliitilistes kogukondades. Seda võib näha nii vasak- kui parempoolsete seas. Nüüd on säärane lõhestumine kaugel Lähis-Idas toimuva sõja üle jõudnud ka Eestisse. Näiteks avaldasid teisipäeval erinevad EKRE Riigikogu fraktsiooni liikmed Iisraeli toetamise osas täiesti vastandlikke seisukohti.

EKRE aseesimees Mart Helme kirjutab Eesti Päevalehes, et Lääne huvides on Iisraeli ühemõtteliselt toetada. “Tegelikult tähendab Iisraeli kaotus radikaalsele islamile täpselt samasugust geopoliitilist kaotust nagu tähendaks Ukraina alistumine Venemaale,” kirjutab Helme. “Sest mõlema kaotusel on üks ühine ja uut maailmakorda selgelt vormiv joon – see on lääne (loe: USA) kaotus ida autokraatiatele. Koos kõigi sellest tulenevate järelmitega.”

Mart Helme võrdsustab Hamasi otseselt Venemaa režiimiga, kuna palestiinlasi toetav Iraan teeb Venemaaga sõjalist koostööd: “Tegelikult on ju kogu lugu halastamatult lihtne: kes toetab Hamasi, toetab Iraani mullasid. Kes toetab Iraani mullasid, toetab Venemaad. Ja sel juhul kaotab igasuguse mõtte suurte sõnade tegemine Ukraina abistamisest.”

Helme fraktsioonikaaslane Varro Vooglaid ja Objektiivi saatejuht Markus Järvi leiavad aga saates “Fookuses“, et üheselt tuleb hukka mõista nii Hamasi kui Iisraeli kuriteod tsiviilelanike vastu. “Mulle on äärmiselt ebasümpaatne ja täiesti võõras Eesti osades protestantlikes ringkondades levinud mentaliteet – mitte ainult Eestis, vaid eriti USAs, kust see on siia tulnud – nagu oleks Iisraeli riik mingisugune messiaanlik projekt, millesse me peame suhtuma täiesti kriitikavabalt,” lausub Vooglaid. “Kõik heaks kiitma, õigustama, toetama, mida iganes nad ette võtavad. Et Iisraeli riik on püha ja selle igasugune kritiseeriminegi on ebakristlik tegevus.”

Vooglaid viitab oma teemakohaste Facebooki-postituste alla ilmunud kommentaaridele, millest osa avaldab tema seisukohale toetust, teised jälle nõuavad Iisraeli tingimusteta toetamist. “Varro, kaotate suure hulga oma valijate toetuse, kui te jätkate postitusi islami terrorirühmituse Hamas poolt ja Iisraeli vastu,” teatab üks kommenteerija. “Ärge minge tõe ja Jumala vastu, tõmbate endale vee peale muidu.” Vooglaid aga palub kommenteerijal teda mitte laimata: “Te ei leia ainsatki lauset, kus oleksin väljendanud poolehoidu Hamasile.”