Venemaal vahistati ersa rahvusliku liikumise liidrid

Ersade peavanem Syreś Boläeń teatas, et Mordva vabariigis arreteeriti 17. oktoobril ligi 15 ersa aktivisti. Enamus neist lasti vabaks pärast ülekuulamist, kuid kahe vanema aktivisti, Grigori Musaljevi ja Jevgeni Tšetvergovi saatuse kohta puuduvad vanemate nõukogul andmed.

Vahistatute seas on ka luuletaja Kšumantsjan Pirguž ja ersa kirjanik Nujan Vidjaz. Vidjaz saab järgmise aasta märtsis 90-aastaseks ja Kšumantsjan Pirguž 19. novembril 83-aastaseks. Lisaks neile on vähemalt kaheksa inimest peetud kinni Saranskist ja teistest Ersamaa asulatest.

Maskides ja automaatidega relvastatud jõud tungivad varahommikul ersa kodudesse, viies kaasa nii mehi kui ka naisi. Ersa lapsed, sageli eelkooliealised, peavad pealt vaatama, kuidas nende vanemad viiakse “asjaolude väljaselgitamiseks” tundmatus suunas.

“19. oktoobril pidime kokku kutsuma ersa rahva nõukogu erakorralise koosoleku seoses Venemaa Föderatsioonis alanud ersa rahvuse esindajate massilise vahistamise lainega,” ütles Syreś Boläeń.

Tema sõnul võeti arreteeritutelt ära nende arvutid ja telefonid. Allikas märkis, et nende, kelle asukoht on teadmata, hulgas on Grigori Musaljev ja Jevgeni Tšetvergov. Viimaseid süüdistatakse “terrorismis ja ekstremismis”, ütles allikas. Kõik vahistamised on seotud poliitiliste süüdistustega, eriti seoses osalemise või toetuse väljendamisega ersa rahvuslikule liikumisele.

23. oktoobril teatati Mordva piirkondliku infoagentuuri info-rm.com veebilehel, et Vene võimud on algatanud kriminaalasja seoses ekstremistliku liikumise organiseerimisega. Kriminaalasja menetletakse vastavalt Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi paragrahvile 282.1 (ekstremistliku liikumise või kogukonna organiseerimine).

Ersa vanematekogu leiab, et võimude tegevus on selgelt hirmutamisele suunatud. Ersa inimestelt nõutakse avalikku hukkamõistu oma rahvuslikule liikumisele, selle juhtidest lahtiütlemist ning kohustuslikku toetust Venemaale ja valitsevale režiimile.