Värske Hiiekalender on pühendatud Otepää Pühajärvele

Äsja sihtasutuse Hiite Maja poolt välja antud Hiiekalender 2024 “Pühajärve unenägu” tutvustab eesti rahvakalendri tarkusi ja Otepää Pühajärve. Hiiekalendri lummavad fotod, mille autoriks on kauaaegne loodusearmastaja ja fotograaf Arne Ader, viivad vaatajad kaunisse Lõuna-Eesti pärimusmaastike maailma.

“Seinale riputamiseks mõeldud Hiiekalender on ainulaadne trükis, mis aitab ametliku teabe kõrval meeles pidada eesti põliseid tähtpäevi ning kuude ja pühade maakeelseid nimesid,” teatab Hiite Maja juhataja Ahto Kaasik. Kalendris leidub igale eestlasele kasulikke ja huvitavaid elemente, alustades ruunikalendrist, mis võimaldab kuu kõvade ja pehmete aegade järgi oma tegemisi paremini planeerida. Samuti jagatakse kalendris selgitusi pühade aegade ja paikade tähenduse ning tavade kohta, lisatud on ka juhised ruunikalendri lugemiseks ja ülevaade hiietavadest.

Lisaks tutvustab Hiiekalender maausuliste kohalikku ajaarvamisest, mille järgi globaalselt 2024. aastaks peetav ajavahemik on Eestis tegelikult hoopis 10237. aasta. Maausu kalender algab Billingeni katastroofi hinnangulisest toimumisajast jääaja lõpus, kui Balti jääpaisjärv ühines Atlandi ookeaniga, tuues kaasa suure ja väga kiire veetaseme languse Läänemere nõos ning vabastades vee alt Lääne- ja Põhja-Eesti.

Seekord pärinevad kõik kalendri kuupildid Otepää Pühajärvelt ja selle kallastelt. Pühajärv on eriti kaunis oma liigendatud kaldajoone ja viie saare tõttu. Selle vesi on püha ja tervendav ning sama pühaks tasub pidada ka järve kaldaid, saari ja elustikku. Järve põhjakaldal on hiiepaik, järve suubuvad mitmed pühad lätted ning sealt saab alguse Pühajõgi ehk Väike Emajõgi.

“Rahvapärimus teab, et veekogusid tuleb hoida puhtana, muidu lähevad nad ära,” ütleb Ahto Kaasik. “Nii olevat ka Pühajärv tulnud Otepää maile mujalt.”

Hiiekalender 2024 on saadaval Rahva Raamatu ja Apollo kauplustes ning e-poodides.