Ukraina sõja raskuspunkt nihkus taas itta

Nädala rindeülevaade näitab, et Ukraina ja Vene vägede vahel jätkuvad lahingud Bahmuti piirkonnas ja Zaporižžja oblasti lääneosas. Ukraina pealetungikatsed on lõunatiival veidi vaibunud, aga võtavad uusi tuure üles idas Bahmuti juures, kust Venemaa on vägesid ära viinud lõunarinde tugevdamiseks. Ukraina väed teatasid edusammudest, olles põhjustanud Venemaa vägedele märkimisväärseid kaotusi nii inimeste kui ka tehnika osas. Venemaa sõjablogijatelt aga tuleb teateid, et venelasi sunnitakse ette võtma kiirustatud ja ettevalmistamata vasturünnakuid, lisaks on neil järjest rohkem probleeme laskemoona ja moraaliga.

Ukraina väed on sel nädalal pidevalt teatanud edusammudest Bahmutist lõunas. Nad on tekitanud märkimisväärseid kaotusi Venemaa inimjõududele ja tehnikale. Ukraina väed on kindlustanud oma positsioonid Klištšiivkas (Bahmutist 7 km edelas) ja Andriivkas (Bahmutist 10 km edelas). Ukraina sissemurde tõrjumiseks rinde lõunalõigus Robotõne piirkonnas on Venemaa sinna ümber paigutanud tugevad õhudessantvägede üksused, mille vastupanu murdmine nõuab Ukraina jaoks taas nädalaid või kuid. See on aga nõrgestanud Venemaa kaitset Bahmuti ümbruses, mida Ukraina taas osavalt ära kasutab.

Venemaa on sunnitud korraldama kiirustatud ja viletsa toetusega vasturünnakuid Bahmuti lõunapoolsel tiival kaotatud territooriumi tagasivallutamiseks. Vene vägedel on tekkinud puudus laskemoonast, mis on omakorda põhjustanud raskusi vasturünnakute läbiviimisel. Samuti on järjest rohkem märgata probleeme Venemaa vägede koordineerimise ja horisontaalse integreerimisega.

Seevastu on Ukraina Bahmuti ümbruses suutnud edeneda tänu kõrgele moraalile, piisavale väljaõppele ja ressurssidele ning tõhusale koostööle erinevate üksuste vahel. Ukraina vägedel on olnud piisavalt ressursse, et kasutada koondatud suurtükitule ja droonirünnakute eeliseid. Ukraina vägedel on kõrge moraal ja koostöö erinevate üksuste vahel muutub järjest tõhusamaks. Samuti suudab Ukraina Vene poolest edukamalt kasutada luureandmeid.