USA tõrvikurongkäigul osalenu mõisteti kohtus õigeks

Ameerika Ühendriikides langetati oluline kohtuotsus, kus 2017. aastal Charlottesville’i tõrvikurongkäigul osalenud Jacob Dix mõisteti õigeks.

2017. aasta 11. augusti öö oli Charlottesville’i Ülikooli (UVA) territooriumil pingeline, kui meeleavalduse “Unite the Right” meeleavalduse eelõhtul korraldati tõrvikurongkäik. Vasakpoolsed aktivistid süüdistasid seal osalenuid, teiste seas noort rahvuslast Jacob Dixi tule kasutamises hirmutamise eesmärgil. Kuus aastat hiljem jõudis see juhtum kohtusse, kuid pärast pikka arutelu ei suutnud vandekohus üksmeelele jõuda, mis viis kohtuprotsessi ummikseisu.

Kohtuprotsessi juhtis Albemarle ringkonnakohtu prokurör Shannon Taylor, kes asendas Henrico maakonna prokuröri Jim Hingeley’d ja tema asetäitjat Lawton Tuftsi, kes on tuntud oma vasakpoolsete vaadete poolest. Kohtuprotsessi ajal ei esitatud ühtegi tõendit, et Dix oleks kedagi rünnanud või oma tõrvikut muuks kui poliitilise demonstratsiooni osana kasutanud.

Prokuratuur tõi tunnistajatena esile Diane D’Acosta, kes väitis, et kuulis oma ühiselamutoast rassistlikke hüüdlauseid. Lisaks tunnistasid kohtus ka radikaalne vasakpoolne professor James Loeffler ja antifašistlik aktivist Edward “Emily” Gorcenski, kuid nende tunnistused osutusid vastuolulisteks ja mõjutasid kohtuprotsessi kulgu prokuratuuri jaoks ebasoodsalt.

Gorcenski tunnistas, et FBI oli temaga ühendust võtnud, muretsedes tema kavatsuste pärast tõrvikurongkäigu ajal. Lisaks tuli ilmsiks, et ta oli avalikult propageerinud vägivalda, mis kahjustas prokuratuuri usaldusväärsust.

Kohtuprotsessi käigus avastas Dixi advokaat Peter Frazier, et kohtunik Claude Worrell ja tema perekond olid juhtumi tunnistajad ning tema naine, antifa aktivist Kathryn Laughon, oli avalikult nõudnud süüdistatavate vastutusele võtmist. Need asjaolud viisid kohtuniku ja kogu Albemarle maakonna prokuratuuri büroo taandumiseni.

Kohtuprotsessi lõpus selgus, et vandekohus oli tugevalt lõhestunud: kaheksa liiget hääletasid Dixi süütuse poolt, kolm süüdi ja üks jäi erapooletuks. Kuigi Taylor on lubanud juhtumit uuesti kohtusse viia, seab vandekohtu jagunemine kahtluse alla selle mõistlikkuse.

Dixi kaitsjad esitasid enne kohtuprotsessi mitmeid taotlusi süüdistuste tühistamiseks, väites, et seadus, mille alusel Dix süüdistuse sai, on liiga ebamäärane, et tavaline inimene võiks teada, mis tegevust see keelab. Kuigi kohtunik H. Thomas Padrick lükkas enamiku taotlustest tagasi, jäi üks taotlus alles, mis seadis kahtluse alla seaduse põhiseaduslikkuse.

Dix, kes keeldus prokuratuuri pakutud leebemast kokkuleppest, kinnitas, et on valmis oma õiguste eest võitlema. Ta väljendas kindlat otsust kaitsta oma kaaslasi, kes osalesid rahumeelsel meeleavaldusel, vaatamata võimalikele riskidele ja kuludele.

Jacob Dixi juhtum on saanud sümboliks laiemale võitlusele sõnavabaduse ja poliitiliste õiguste eest Ameerika Ühendriikides. Kohtuotsus tähistab märkimisväärset võitu neile, kes seisavad vastu poliitiliselt motiveeritud kohtupidamisele ja võitlevad kodanikuõiguste ning sõnavabaduse eest.