Ukraina ründas edukalt Laugasuu sadamat Vadjamaal

Ukraina viis läbi eduka rünnaku Soome lahe ääres asuva Laugasuu sadama pihta. See on juba teine suur rünnak piirkonnas, mis asub rindejoonest peaaegu 900 km kaugusel.

Ukraina meedias avaldatud anonüümse allika kaudu saadud teabe kohaselt korraldas Ukraina sõjaväeluure erioperatsiooni Laugasuu (vene keeles Ust-Luga) sadama rajatiste vastu. Teates mainitakse rünnakut pigem Venemaa territooriumil läbi viidud operatsioonina. Rünnaku tulemusel puhkes tulekahju, mille tagajärjel evakueeriti 150 töötajat. Erinevates allikates öeldakse, et rünnaku sihtmärgiks võidi valida Novateki söeterminal või vedelgaasi terminal.

Laugasuue sadama peamine operaator, Vene ettevõte Novatek, on sunnitud peatama kõik tegevused sadamas, sealhulgas nafta eksport sellest piirkonnast. See tekitab Venemaale mitte ainult märkimisväärse majandusliku kahju, vaid avaldab ka psühholoogilist mõju. Juba teine suur rünnak selles kaugel rindejoonest asuvas piirkonnas toob esile Venemaa õhutõrje nõrkuse, eriti arvestades NATO piiride lähedust.

Võimukandjad on sunnitud silmitsi seisma mitte ainult materiaalse, vaid ka sümboolse löögiga, kuna Laugasuu sadam oli osa Venemaa strateegilisest infrastruktuurist. Uue rünnaku tõttu tugevneb rahvusvaheline surve Venemaa vastu ning Ukraina saavutab olulise edumaa nii konflikti sõjalises kui ka informatsioonisõjas.

Laugasuu sadama ehitas Vene režiim 2010. aastatel, vaatamata kultuuritegelaste protestidele selle käigus hävitatud vadja külade osas.