Toetusavalduste laviin innustab raskes olukorras Pajumäe talu veel kord proovima

Pajumäe talu, mida tuntakse ühe Eesti silmapaistvama mahetaluna, andis veebruaris teada, et kavatseb sulgeda oma piimatootmise ja -töötlemise ning müüa piimakarja ja moodsa meierei. Sellest teadaandest alguse saanud toetusavalduste laine on aga sundinud talu peremeest Viljar Veidenbergi tegema veel ühe katse talu säilitamiseks. See tähendab samas talutoodete suurt hinnatõusu.

Kohe pärast sulgemisteate avaldamist hakkas Pajumäe talu saama toetavaid kirju ja kõnesid, milles väljendati soovi kasvõi maksta rohkem, kui ainult talu jätkaks. Kuigi esialgu kaldus peremees Veidenberg arvama, et tegu on emotsionaalse reaktsiooniga, saabus selliseid toetusavaldusi niivõrd palju, et ta otsustas anda talule veel ühe võimaluse.

Hinnatõus, mis tooteid ees ootab, ulatub enamasti 50–66%ni ja jõuab tarbijateni aprilli keskpaigaks. Veidenbergi sõnul on suurem osa jaekettidest olnud uutele hindadele vastuvõtlikud, mis oli talle meeldivaks üllatuseks.

Lisaks hinnatõusule on talu teinud valiku ning edaspidi jõuavad poelettidele vaid tarbijate lemmiktooted. Viljar Veidenberg märkis, et ta saab aru, et mõned tooted võisid olla ka varem ostjatele kallid, kuid ilma hinnatõusuta ei saa toodete eest õiglast hinda ning mahetootmine ja käsitöö on paratamatult kulukad.

Pajumäe talu tegi ka sotsiaalmeedias pöördumise, kutsudes oma kliente vähemalt 31. maini nende maitsvaid piimatooteid ostma ja sööma ning väljendades tänulikkust püsiva toetuse eest. Tulevikus seisab talul ees suuri muutusi, kuid seni veel püüab ta jätkata kvaliteetsete mahetoodete tootmist.