Pajumäe talu kurb lõpp on äratuskell Eesti põllumeestele

Eesti põllumajanduse raske olukord sunnib järjest enamaid tootjaid oma kulusid vähendama ning tegevust lõpetama. Eile sai teatavaks, et üks tuntumaid maheväiketalusid − Pajumäe talu Viljandimaal Abja-Paluojas − kavatseb lõpetada piimatootmise ja -töötlemise ning müüa oma piimakarja ning moodsa meierei. See otsus on tekitanud suurt kõneainet nii talupidajate kui ka tarbijate seas.

Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg teatas, et on langetanud raske otsuse lõpetada talupidamisega ning müüa nii piimakarja kui ka meierei. Juba aastaid on majanduslikud raskused talule muret valmistanud ning Veidenberg on nüüdseks jõudnud järeldusele, et jätkamine pole enam võimalik.

Talu plaanib 31. mail viimast korda toodangut meiereist välja saata ning seejärel oma tegevuse lõpetada. Kuigi avalikult pole veel täpsustatud, kas müüki läheb ainult piimakari või ka meierei, on töötajad mures oma tuleviku pärast. Lüpsjaid on hoiatatud võimaliku koondamise eest ning läbirääkimised käivad mahepiima ostmise või meierei üleandmise teemal.

Pajumäe talu on olnud tuntud oma kvaliteetse mahepiima ja -toodete poolest, mida müüakse üle Eesti. Paraku on majanduslik surve viinud olukorrani, kus peremees peab maha müüma talu vara ning keskenduma uutele võimalustele.

Eesti Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli Ats väljendas sotsiaalmeedias sügavat muret kogu Eesti põllumajanduse olukorra pärast. “Pajumäe talu loobumine on äratuskell,” leiab ta. “Viimased aastad on eriti raskelt mõjunud väiketöötlejatele, kelle kvaliteetne, kuid kallim toodang ei suuda hinnatundlikul turul suurtootjatega konkureerida. Lisaks majanduslikele väljakutsetele on läbipõlemine ja stress, eriti noorte põllumajandustootjate seas, tõsiseks probleemiks.”

Keskliidu esindaja sõnul on hädasti vaja kiireid meetmeid, mis toetaksid väiketootjaid ja noori ettevõtjaid, kes on Eesti põllumajanduse ja toidutootmise väärtuslik osa. “Me peame meeles pidama põllumajandussektori põhieesmärki – varustada elanikkonda kvaliteetsete ja kodulähedaste toiduainetega,” rõhutab ta. “Kaitskem koos Eesti põllumajandust ja tagagem puhta ning kodumaise toidu kättesaadavus ka tulevikus. See tähendab seda, et tarbijana eelistagem kohalikku toitu!”

Kokkuvõttes näitab Pajumäe talu otsus, kui keeruline on hetkel Eesti põllumajanduse olukord ning kui oluline on leida lahendusi, mis võimaldaksid taludel püsima jääda ja jätkuvalt kvaliteetset toodangut pakkuda.