Soome-ugri disko tuleb taas, tähistatakse mari sangari päeva

MTÜ Hõimulõimed kutsub kõiki reedel, 26. aprillil Tartus toimuvale teisele soome-ugri diskole. Õhtu jooksul kuuleb, nagu ikka, lugusid ainult soome-ugri keeltes. Soome-ugri diskol on sel korral tähelepanu keskmes marid, kes tähistavad 26. aprillil mari sangari päeva.

Oktoobris toimunud esimesest soome-ugri diskost kirjutas Britt-Kathleen Mere, kes tõi välja, kuidas osalejad soovisid, et selliseid sündmusi tuleks korraldada sagedamini, kasvõi iga kuu. “Kuigi meie esmakordne soome-ugri disko toimus mitmete asjade kokkulangevusel (aga ka esmakordse toimumise tõttu) hõimukuul, siis tuleb seda kindlasti korrata ka hõimukuu välisel ajal. Nagu öeldud, soomeugrilaseks olemine on auasi aastaringselt,” lausus Mere toona.

Sel korral on rambivalguses marid, kes tähistavad 26. aprillil mari sangari päeva (Марий талешке кече). Legendi järgi langes just sel päeval 1553. aastal Malmõžis Šošma jõe ääres maride vürst Poltõš võitluses vene sissetungijate vastu. Poltõš ise sai selles eepilises lahingus surmavalt haavata, kuid tänu temale võitsid marid lahingu. Teiste silmapaistvate mari sangarite hulgas on Tšotkar (kes seisab ka pildil), Tšumbõlat ja Akpatõr.

Disko toimub Tartus Genialistide Klubis aadressil Magasini 5. Piletid maksavad 5 € täishinnaga ja 3 € soodushinnaga (alla 18-aastastele, üliõpilastele, puuetega inimestele). Hõimulõimede liikmetele on sissepääs tasuta. Maksta saab üksnes sularahas.

Kell 20:00 esineb DJ Soome sorts, kelle esinemist eelmisel aastal peeti diskopeo tipphetkeks, mil ruum oli täis sõgedaid tantsulisi, kes oleksid võib-olla tahtnud kauemakski jääda. Kell 21:00 keerutab plaate DJ Proto-Uralic Unicorn. Kell 22:00 lubatakse, et saabub diskopeo tähetund! Siis astub pulti DJ mertǖder, kes on tuntud oma võime poolest täita tantsusaal vanade klassikute ning moodsate, uuenduslike viisidega. Tähetunnil saab maksimaalselt sukelduda mari muusikamaailma, kuulata erinevust mäemari ja niidumari keelte vahel ning tantsida kuni jaksu jagub.

Alaealistele on sissepääs lubatud kuni kella 23:00-ni. Pärast seda saavad nad peol viibida vaid koos vanemaga. Seejärel astuvad esile uued plaadikeerutajad: kell 23:00 DJ Suur Mynämäki, kellele järgneb täpselt keskööl DJ Super Luks. Uksed sulguvad kell 01:00.

Diskot korraldab MTÜ Hõimulõimed, mis loodi 2019. aasta lõpul. Ühing kasvas välja Fenno-Ugria Noorte seltsist, mille asutasid soome-ugri teemadest huvitatud noored aktivistid 2013. aasta suvel. Hõimulõimede eesmärk on tutvustada soome-ugri rahvaid, edendada soome-ugri liikumist ja kaasata noori. Sündmust toetab ka Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi Hõimurahvaste programm.