Avdiivka lahingus Venemaa oma kaotusi ei loe

Ukraina sõjas on viimane nädal kaasa toonud mitmeid ulatuslikke Vene armee rünnakuid eri rindelõikudes. Enamasti on Ukraina kaitse olnud edukas. Lisaks on Ukraina jätkanud survet Venemaa Musta mere laevastiku suhtes, et hoida Vene laevad kaugel Lõuna-Ukraina sadamatest nisu eksportivatest kaubalaevadest. Enamikes rindelõikudes pole territoriaalseid muutusi toimunud. Siiski on võitlused väga intensiivsed, eriti Avdiivka suunal, kus venelased on kandnud raskeid kaotusi mitu päeva kestnud rünnakutes. Venemaa on juba kuulutanud selle linna “järgmiseks Bahmutiks”, kus kaotused ei loe, kui vaid saavutatakse poliitiline eesmärk.

Venemaa väed jätkasid rünnakute operatsioone 17. oktoobril Kupjanski–Svatove–Kreminna joonel ja tungisid edasi Kupjanski suunas. Sellest päevast pärinev geolokaliseeritud videomaterjal näitab, et Vene väed jõudsid umbes 1,5 km kaugusele Ivanivkast, mis asub umbes 20 km Kupjanskist kagu pool.

Venelased on kuulutanud Avdiivka “järgmiseks Bahmutiks” ja nad loodavad linna ümber piirata ning purustada seal asuvad Ukraina väed. Tõenäoliselt jätkavad nad rünnakut hoolimata kaotustest, sest nad peavad linna väga oluliseks. Vene maavägede operatsioone toetas vähemalt 11 õhurünnakut Avdiivka piirkonnas ja linnast loodes. Ukraina suutis ilmselt Patrioti süsteemi abil alla tulistada SU-25 lennuki.

Avdiivkast lõunas tuvastati Vene sõidukite kolonnid 10 km Vene eesliinist tagapool ja neid rünnati suurtükiväe ning droonidega. Sel rindelõigul võitlev Ukraina sõdur rääkis, et Vene väeosade kvaliteedil pole tähtsust. Õhudessantväelased, lepingulised, mobiliseeritud või separatistlikud väeosad võitlevad kõik “lootuses, et Ukraina kaitsjate laskemoon otsa lõpeb”. Ta märkis, et venelased kasutasid kiireks liikumiseks lagedatel põldudel asuvate positsioonide vahel veoautosid.

Robotõne piirkonnas vahetab Venemaa taas oma vägesid välja. Viimase kuu jooksul räsitud õhudessantväelased asendatakse mobiliseeritud meestega. Tugevad Vene õhudessantvägede vasturünnakud olid mõnes kohas tõuganud Ukraina eelüksused 2–3 kilomeetri võrra tagasi. Enamik Ukraina edusamme sel nädalal toimus Kopani piirkonnas, kus õnnestus võita tagasi umbes kilomeetri jagu territooriumi.

Ukraina kasutas USA poolt tarnitud ATACMS pikamaarakette esmakordselt 17. oktoobril Vene sihtmärkide tabamiseks okupeeritud Ukrainas. Ukraina jõud kasutasid ATACMS-i, et rünnata Venemaa kontrolli all olevaid lennuvälju okupeeritud Berdjanskis, Zaporižžja oblastis ja Luhanski linnas. Ukraina erioperatsioonide vägede ülemjuhataja ei täpsustanud, et Ukraina väed kasutasid ATACMS-i, kuid teatas, et rünnak hävitas üheksa Vene helikopterit, muud tüüpi erivarustust, õhutõrjerakettide laskemoonaladu ja kahjustas lennuväljade infrastruktuuri. Ukraina ATACMS-i raketilöögid operatiivselt olulistele Vene lennuväljadele Ukrainas tõenäoliselt sunnivad Vene juhtkonda hajutama lennuväljadel asuvaid lennuvahendeid ning viima osa lennukeid eemale eesliinile lähemal asuvatele lennuväljadele.