Soome sulgeb migrandirünnaku tõttu kõik piiripunktid Venemaaga

Soome teatas eile, et suletakse kõik piiripunktid Venemaaga, kuna migrandivool on jätkuvalt suur. Valitsuse otsus jõustub ööl vastu neljapäeva ja kehtib vähemalt 13. detsembrini, kuid seda võib vajadusel pikendada.

Pärast Moskva hübriidrünnakut jättis Soome avatuks vaid kõige põhjapoolsema piiripunkti Venemaaga. Peaminister Petteri Orpo sõnul on piiri täielik sulgemine proportsionaalne vastus olukorrale, mille eesmärk on saada Venemaa hübriidrünnak kontrolli alla võimalikult kiiresti.

Soome piirivalve esindaja Matti Sarasmaa kinnitas, et raudteeühendus Soome ja Venemaa vahel jääb püsima. Valitsus teatas, et asüüli saab edaspidi taotleda vaid õhu- ja mereliiklusele avatud piiripunktides, näiteks lennujaamades ja sadamates.

Augusti algusest alates on üle Soome idapiiri sisenenud ligi 1500 migranti. Viimase nädala jooksul suleti seitse piiripunkti, kuid Raja-Jooseppi piiripunkt jäi avatuks. Soome on kogenud suurt dokumentideta migrantide sissevoolu, kes üritavad piiril asüüli taotleda.

Soome peaminister rõhutas, et see on organiseeritud tegevus, mitte tegelik hädaolukord. “Lihtsus, millega migrandid leidsid tee kaugesse Raja-Jooseppi piiripunkti, annab sellest samuti tunnistust. Probleem ei ole mitte ainult saabujate arv, vaid protsess ise,” ütles ta.

Venemaa asevälisminister Aleksander Gruško nimetas Soome otsust piiri sulgeda “lihtsalt irratsionaalseks”. Soome piir Venemaaga moodustab Euroopa Liidu ja NATO välispiiri.

Soome valitsus soovib normaliseerida olukorra piirialal ning rõhutab, et vastutus otsustamaks, kas üle piiri tulla või mitte, lasub migrantidel endil. “Meie sõnum on selge. Ärge tulge. Piir on suletud,” lausus siseminister Mari Rantanen.