Sõjamuuseum kutsub avastama Teise maailmasõja paiku Põhja-Eestis

Detsembri lõpus esitleti Eesti sõjamuuseumis Viimsis uut ajaloolist turismimarsruuti, mis viib ajaloohuvilised Teise maailmasõja radadele. Ajalooteekond hõlmab Põhja-Eestit Tallinna ja Narva vahel, tuues esile vabadusvõitlusega seotud sündmusi ja Eesti rikkalikku sõjaajaloo pärandit.

Sõjaajalooteekonna eesmärk on mitmekülgselt tutvustada Eesti elanikele ja külastajatele Teise maailmasõja sündmusi ning julgustada neid avastama Põhja-Eesti ajaloolisi paiku. Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum Harjumaal ja Vaivara Sinimägede Muuseum Ida-Virumaal ühendasid jõud projektis “Militaarpärandi tutvustamine Ida-Virumaal ja Viimsis”, et luua teekond ühest muuseumist teise, aidates mõista Eesti ajalugu Teise maailmasõja päevadel.

Turismimarsruut ühendab Viimsis ja Vaivaras asuvad sõjamuuseumid, viidates lisaks militaarse pärandiga seotud objektidele ka teistele piirkonna vaatamisväärsustele. Tee kulgeb mööda maalilisi radu, tutvustades sõjalisi sündmusi, ja annab külastajatele võimaluse mõista Teise maailmasõja keerulist ajalugu. Marsruudile jäävad nii 1941. aasta Suvesõja, 1944. aasta Eesti kaitsmise kui ka metsavendade tegevusega seotud paigad.

Teekond Vaivara Sinimägede muuseumist Eesti sõjamuuseumisse on ligi 200 km pikk, kuid külastajad saavad valida objekte külastada vastavalt oma huvidele. Loodetavasti suudab see marsruut meelitada nii sõjaajaloohuvilisi kui ka neid, kellele ajalugu pole esmane huvi.

Teekonnal avanevad külastajatele mitmed olulised sõjaobjektid, sealhulgas Valaste patarei, Käva laager, Lebavere metsavennapunker, Miiduranna punker ja sõjamuuseum Viimsis. Oluline on, et objektid on valitud nii, et need kajastavad erinevaid sõjaosapooli ja etappe, luues ülevaate erinevate aastate ja sündmuste lugudest.

Eesti sõjamuuseumist ja Vaivara Sinimägede muuseumist saab tellida giidiga tuure, kuid marsruuti on võimalik läbida ka iseseisvalt, kasutades infotahvleid ja reisikaarte, mille leiab mõlema muuseumi veebilehelt. Giidiga tuurid on suunatud erinevatele külastajatele, hõlmates nii algajaid kui ka põhjalikuma ajaloohuviga inimesi.

Projekti lõpuseminaril rõhutas Eesti sõjamuuseumi strateegianõunik Patrick Rang, et marsruudi eesmärk on pakkuda külastajatele mitmekülgset sõjaajaloolist kogemust, avades uksi minevikku ja aidates mõista Teise maailmasõja sündmusi ning nende mõju tänapäevale. Samuti on loodud trükis “Suure sõja jälgedes Vaivarast Viimsisse“, mis pakub põhjalikku ülevaadet 1941. ja 1944. aasta sõjasündmustest, aidates huvilistel end ajalooga süvitsi kurssi viia.