Emajõest võidi leida kauaotsitud Rootsi lipulaev, mis hukkus Põhjasõjas

Tartumaal Kavastu küla lähedal Emajõe põhjas võib olla tehtud üks selle aasta olulisemaid ajaloolisi avastusi. Georadari uuringute käigus võidi avastada üks kauaoodatud Eesti arheoloogiline aare: Põhjasõja aegse Rootsi brigantiini Caroluse vraki jäänused, vahendab Forte.

Ajaloohuvilised on teadnud juba ammu, et 1704. aastal toimus Emajõel Kastre jõelahing, kus vastamisi olid Rootsi ja Vene laevastikud. Rootsi lipulaev brigantiin Carolus leidis oma saatuse selles lahingus, kui see lasti õhku, ja selle vraki jäänuseid pole senini leitud.

Seni oli teada vraki ligikaudne asukoht, kuid polnud kindlust, kas midagi sellest on säilinud. Nüüd võib tänu Tallinna ülikooli ja Geoloogiateenistuse teadlaste koostööle vastus sellele ammusele küsimusele peagi selguda.

Georadari uuringute käigus avastati jõepõhjast anomaalia, mis võiks osutuda Caroluse vraki jäänusteks. Anomaalia pikkus ja kuju viitavad laeva kujule ning selle teravatele piiridele, mis on looduses haruldased.

Uurijate esmaste uuringute põhjal asub leitud objekt umbes 4–4,5 meetrit jõepinnast allpool ning paistab olevat kaetud täitematerjaliga. See võib anda aimu laeva osadest, mis varisesid kokku pärast laevahukku.

Võimalik Caroluse vrakk jõepõhjas

Kuigi avastus on juba praegu põnevusttekitav, on täpsema uurimise ja kinnituse saamiseks vaja täiendavaid meetmeid. Muinsuskaitseamet kavatseb maikuu jooksul korraldada välitööd, et lähemalt uurida võimaliku vraki asukohta ja seisukorda.

Kunagi proovis Kastre mõisnik von Essen Caroluse vrakki üles tõsta, kuid see jäi teostamata, sest tuukrid ei leidnud vrakist midagi väärtuslikku. Caroluse võimalik hukukoht on kinnismälestisena ametlikult kaitse all alates 1998. aastast.