Peaministri abikaasa on seotud metallitööstuse ekspordiga Venemaale

Peaminister Kaja Kallase abikaasale Arvo Hallikule osaliselt kuuluv transpordiettevõte Stark Logistics on jätkanud äritegevust Venemaa suunal, hoolimata valitsuse vastuseisust ettevõtetele, kes tegelevad Venemaaga äri ajamisega Ukraina sõja ajal.

Stark Logisticsi tegevjuht Kristjan Kraag teatas, et kuigi Venemaale vedude maht on oluliselt vähenenud, pole ettevõte neid täielikult lõpetanud. Varem tehti ühes kuus 60–70 vedu Venemaale, praegu on see number langenud ühe–kaheni nädalas. Üllatuslikult on veod Venemaale jätkunud ka pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris. Ehkki ettevõte ei soovinud täpsustada vedude täpset arvu, on selge, et äritegevus Venemaa suunal pole katkenud.

Stark Logistics kuulub 24,8% ulatuses peaministri abikaasale Arvo Hallikule kuuluvale ettevõttele Novaria Consult. Stark Logistics on müünud kaupu Venemaale 2020. ja 2021. aastal, kumbki aasta summas üle 570 000 euro. Peaminister Kaja Kallase majanduslike huvide deklaratsioonist selgub ühtlasi, et ta on laenanud 350 000 eurot Arvo Halliku firmale Novaria Consult, mis tegeleb äriregistri andmetel finantsteenuste osutamisega.

Stark Logisticsi tegevjuht selgitas, et ettevõttel on Eesti klient, kellel nad aitavad täita Venemaa suunal kehtivaid rahvusvahelisi lepinguid. Selleks on AS Metaprint, üks suuremaid terasest aerosoolpakendite tootjaid Euroopas. Metaprindile kuulub tehaseid ka Venemaal, kus tootmist on järk-järgult vähendatud, ent seni pole seda lõpetatud.

Eriti keeruliseks teeb olukorra, et seesama Metaprint on Novaria Consuldi kõrval Stark Logisticsi suuromanik. Seda võib aga mõista ka nii, et Metaprint ja Hallik jagavad ühiseid ärihuve, mille hulka kuulub metallitööstuse toodete eksport Metaprindi partneritele Venemaal. 50% nii Stark Logisticsist kui ka Metaprindist kuulub Halliku äripartnerile – ettevõtja Martti Lemendikule.

Eesti peaminister Kaja Kallas on varem rõhutanud, et Venemaaga ei tohiks Ukraina konflikti ajal mingit äritegevust toimuda.

Kaja Kallas kommenteeris skandaali sotsiaalmeedias nii: “Olen jätkuvalt seisukohal, et igasugune kaubandus ja äritegevus Venemaaga peab olema lõppenud niikauaks, kuni kestab Venemaa sissetung Ukrainasse. Mu abikaasal on osalus logistikafirmas. Ta on selgitanud, et see ettevõte aitab lõpetada ühe oma Eesti ettevõttest kliendi tootmistegevust Venemaal kooskõlas seaduste ja sanktsioonidega. Kõik täpsemad küsimused tuleb esitada nendele ettevõtetele.”

Opositsiooniparteide esindajad on juba nõudnud Kallase tagasiastumist. Kriitiline oli ka vabariigi president Alar Karis, kelle sõnul ootab ta peaministrilt selgitusi. “Me näeme, et neid juhtumeid hakkab üha rohkem esile kerkima, kus sanktsioonid, mis me oleme kokku leppinud Euroopas, ei pea. Ka meil siin Eestis oli hiljuti juhtum, kuidas veeti põllumajandustehnikat läbi Eesti. Nii, et need tuleb avalikuks teha. Kui me oleme milleski kokku leppinud, antud juhul siis sanktsioonides, et need siis ka töötaksid, sest muidu me naeruvääristame ennast,” sõnas president ERR-ile.

EKRE esimees Martin Helme teatas: “Kui nii käituks suvaline reformierakonda toetav ärimees, oleks see probleem. Kui nii käitub peaministri abikaasa, on see väga suur probleem. Kui aga juba peaminister on selle äriga isiklikult ja otseselt seotud, on tegemist ületamatu probleemiga. Selline inimene ei saa jätkata peaministri ametis.”

Isamaa esimees Urmas Reinsalu aga lausus, et äri ajamine Venemaaga valitsusjuhi isiklikus puutumuses on nende põhimõtete reetmine, mida kaitseme Ukrainat toetades. “Eriti vastikuks muudab selle skandaali asjaolu, et Isamaa esitas üle-eelmise valitsuse ajal ettepaneku valitsusele lõpetada kaubaveod Venemaaga ja teha koostööd Balti riikidega. Seda palus mult isiklikult läinud märtsis Ukraina peaminister. Siis Eesti peaminister ja tema erakond seda ettepanekut ei toetanud,” sõnas Reinsalu.