Palestiinlaste ja Iisraeli vahel puhkes taas sõjategevus

Pärast Gaza sektorist alanud rünnakuid ja Iisraeli vastulööke on Iisrael ja palestiinlaste vastupanuorganisatsioon Hamas taas sõjas. Hamas on enda teatel tulistanud 5000 raketti blokeeritud Gaza sektorist Iisraeli aladele, mõned raketid on jõudnud ka Jeruusalemma linnani ja isegi kaugemale. Vastuseks rünnakutele, mis Iisraeli väitel tabasid nende julgeolekuteenistusi täiesti ootamatult, kuulutas Iisrael välja sõjaolukorra ja alustas õhurünnakuid Gaza sektorile.

Sündmused algasid laupäeval umbes kell 7 hommikul, kui õhuhäire kutsus esile sireenid Iisraelis, ulatudes ka Jeruusalemma. Hamas tulistas Gaza sektorist välja üle 2200 raketi, tappes Iisraelis vähemalt 700 inimest, mis on palestiinlaste suurim rünnak aastate jooksul. Hamas on alustanud ka maapealset infiltratsiooni Iisraeli linnadesse ja küladesse. Selle käigus on palestiinlased võtnud vangi kümneid Iisraeli sõdureid ja hõivanud vähemalt ühe tanki.

Alanud sõda on saanud hüüdnimeks “kolmas intifada”. Intifada (araabia keeles انتفاضة intifāḍah) on mäss või vastuhakk või vastupanuliikumine. See on tänapäeva araabia keeles oluline mõiste, mis viitab legitiimsele vastuhakule rõhumise vastu. Esimene intifada oli palestiinlaste ülestõus Iisraeli okupatsiooni vastu aastail 1987–1993 ja teine intifada aastatel 2000–2005.

Hamasi sõjaväeülema Mohammed Deifi teatel on nende rünnakud vastuseks Al-Aqsa pühapaiga rüvetamisele ning sadade palestiinlaste tapmisele ja vigastamisele Iisraeli poolt käesoleval aastal. Hamas teatas ka, et see on see on eelnevate hoiatuste jätk ning väitis, et Jeruusalemm on tagasi lükanud vangide vahetamise pakkumisi. Kutsuti üles ka “islami vastupanu Liibanonis, Iraagis, Süürias ja Liibanonis” liituma palestiinlaste võitlusega ja “alustama liikumist Palestiina poole”.

Palestiina president Mahmoud Abbas ütles laupäeval, et palestiinlastel on õigus ennast kaitsta asunduste ja okupatsioonivägede terrori eest. Abbas esindab teist palestiinlaste poliitilist liikumist Fatah, mis on olnud Hamasiga pikalt vaenujalal.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu teatas rünnaku järel, et Iisrael on sõjas ja lubas, et Hamas, mis valitseb Gazat, “maksab enneolematut hinda”. Iisrael kuulutas välja operatsiooni “Iron Swords” ja käivitas massiivsed õhurünnakud Gaza vastu, mis on nõudnud meditsiinitöötajate andmetel 232 inimese elu ja vigastanud 1600 inimest. Iisraeli kaitseväe enda teatel tabasid nad hävituslennukitega esimese paari tunni jooksul 17 Hamasi baasi ja nelja juhtimiskeskust.

Hiljem hävitasid Iisrael rakettidest tekitatud plahvatused Gaza kesklinnas asuva 11-korruselise Palestine Toweri. Samal ajal teatas humanitaarabiorganisatsioon Medecins Sans Frontieres, et Iisraeli õhurünnakud tabasid kaht haiglat Gazas ning surma said kiirabiautojuht ja õde. Palestiina uudisteagentuur Wafa teatas, et 10 tsiviilelanikku sai surma Gaza lõunaosas Rafah’ eluhoone rünnakus.

Mitmed analüütikud on seadnud kahtluse alla Iisraeli väite, et Hamasi rünnakud tulid neile täieliku ootamatusena. Näiteks kirjutab Postimehes Erkki Koort: “Tõenäosus, et Iisraelil ei olnud rünnaku kohta mitte mingit eelhoiatust ning umbes 5000 raketti lasti lihtsalt ühel suvalisel päeval lendu, ei ole usutav. Kogu viimaste aastate ründav tegevus Iraani ja Süüria poolt ei ole kandnud mingit vilja. Rünnakrühmade kontrollimatu edu ei sobitu varasemasse pilti.” Tema hinnangul on palestiinlaste rünnak Iisraelile rahvusvaheliselt kasulik, kuna võimaldab enesekaitse sildi all Gaza sektori okupeerida.

“21. sajandi riigikorraldus ei võimalda teha päris kõiki asju, mis olid võimalikud 1970. või 1980. aastatel,” leiab Koort. “Pealesunnitud läbirääkimised ning rahvusvaheline ootus diskussiooniks on Iisraeli aastaid kammitsenud.” Tema sõnul on Iisrael käitunud nii varemgi. “Nüüd teame, et Yom Kippuri sõjas oli Iisraelil eelhoiatus tegelikult olemas ning nad otsustasid teavet mitte kasutada,” meenutab Koort 1973. aastal Iisraeli ja araabiamaade vahel puhkenud konflikti.

“Ennustan, et järgmistel päevadel näeme Iisraeli rünnakuid Gazale,” prognoosib analüütik. “Järgneb maavägede sisenemine ning ilmselt ka brutaalne sektori likvideerimine.”