Metsaraie hävitas ainulaadse Saaremaa sõrmkäpa kasvukoha

Keskkonnaamet on alustanud järelevalvemenetlust seoses kaitsealuse Saaremaa sõrmkäpa elupaiga hävitamisega Kuusnõmme külas Ansi maaüksusel toimunud metsaraietööde käigus. Raiumise tagajärjel hävis vähemalt 10 protsenti väga haruldase orhidee kasvualast. Loodushuvilised ja spetsialistid tunnevad toimunu üle tõsist pahameelt.

Keskkonnaameti Saaremaa büroo juhataja Jaak Haamer kinnitas ajalehele Saarte Hääl, et asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud järelevalvemenetlus ning võimaliku süüteo tuvastamiseks võetakse kasutusele vastavad meetmed.

Saaremaa sõrmkäpp, teaduslikult tuntud kui Dactylorhiza osiliensis, on käpaliste sugukonda kuuluv haruldane endeemtaimeliik, mis kuulub II kaitsekategooriasse. Seda leidub kogu maailmas vaid Saaremaal, mis muudab taime kasvukoha hävimise eriti valusaks.

Taim kasvab eelistatult metsastunud soisel maastikul, kus inimesed käivad harva ning loodus säilitab oma tasakaalu. Saaremaa sõrmkäpa ainsaks teadaolevaks kasvukohaks oli umbes kahe ruutkilomeetri suurune ala, kus kasvas umbes kaks tuhat isendit.

Paraku on raiumise tulemusel hävinud mitusada Saaremaa sõrmkäpa isendit, mis on suur kaotus nii sellele unikaalsele liigile kui ka looduse mitmekesisusele tervikuna.

Alles eelmisel nädalal kirjutas Koiduaeg teisest samalaadsest juhtumist Pärnumaal, kus Laelatu puisniit, üks Euroopa ja maailma rikkalikumaid taimeliike sisaldav kooslus, sai metsatööde käigus ränka kahju. Need juhtumid rõhutavad vajadust palju paremaks järelevalveks, et säilitada Eesti loodusväärtused ka tulevastele põlvedele.