Lõuna-Korea madal sündimus sunnib presidenti looma vastumeetmeid

Lõuna-Korea juht teatas neljapäeval plaanist luua valitsuses uus ministeerium, et võidelda riigi madalate sündimusnäitajatega, millega kaasneb süvenev demograafiline kriis.

Televisiooni kaudu edastatud kõnes ütles president Yoon Suk Yeol, et ta palub parlamendilt koostööd Madala Sündimuse Vastaste Plaanide Ministeeriumi asutamiseks.

“Me mobiliseerime kogu rahvusliku võimekuse, et ületada madal sündimus, mida võib pidada riiklikuks hädaolukorraks,” ütles ta.

Hiljem, oma esimesel pressikonverentsil alates 2022. aasta augustist, mille ta pidas kahe aasta möödumise märgiks ametis olles, tunnistas Yoon, et tema administratsioon pole suutnud rahva ellu piisavalt paranemist tuua. Ta lubas kasutada oma ametiaja allesjäänud kolme aastat majanduse parandamiseks ja madala sündimuse probleemi lahendamiseks.

Lõuna-Koreal on maailma madalaim sündimuskordaja, mis näitab keskmist laste arvu, mida naine oma elu jooksul sünnitab. 2023. aastal oli see vaid 0,72, mis on veelgi suurem langus eelmise aastaga võrreldes (0,78). Rahvus vajab stabiilse rahvaarvu säilitamiseks viljakuskordajat 2,1.

Andmed toovad esile demograafilise ajapommi, millega seisavad silmitsi Lõuna-Korea ja teised Ida-Aasia riigid, kus rahvastik on kiiresti vananemas.

Jaapani peaminister Fumio Kishida hoiatas jaanuaris 2023, et Jaapan on “sotsiaalsete funktsioonide säilitamise piiril” madala sündimuse tõttu ning teatas uue valitsusasutuse loomise plaanidest, et keskenduda sellele probleemile.

See asutus, Laste ja Perede Agentuur, käivitati mõni kuu hiljem, et lahendada terve hulk probleeme, alates laste tervise ja heaolu parandamisest kuni perede ja vanemate toetamiseni. Nende meetmete eesmärk on ületada sündimuse langus ja luua ühiskond, kus inimesed tunnevad end lootusrikkalt abiellumise, laste saamise ja nende kasvatamise suhtes.