Martti Helde väntab mängufilmi Lennart Mere “Hõbevalge” põhjal

Eesti filmirežissöör Martti Helde on käivitanud ettevalmistused oma kolmanda täispika mängufilmi jaoks, mis põhineb Lennart Mere tuntud ajaloolisel teosel “Hõbevalge”. Helde avaldas Vikerraadio saates “Kajalood“, et tema järgmine projekt on inspireeritud just sellest paljudele eestlastele südamelähedasest raamatust.

Režissöör võrdleb raamatut “Hõbevalge” eesti regilauluga ning ta otsib praegu pildikeelt, mis suudaks kõige paremini ekraanile tuua raamatu vormi ja rütmi ning kajastada eestlase mõttemaailma arengut. “Õigupoolest peaks pildikeele lugemisoskust õpetama, et me filmivaatajaina ei rahulduks n-ö kiirtoiduga,” lausus Helde.

Martti Helde on tuntud oma sügavate ja haaravate filmide poolest ning tema jaanuaris esilinastunud dokfilm “Vara küps” tõi avalikkuse ette loo Eesti metsade murettekitavast olukorrast. Film kutsus üles kaitsealuste metsade hoidmisele ning tõstatas olulisi keskkonnaküsimusi.

Filmi saatus oli aga veel mõni nädal enne esilinastust küsimärgi all, kuna Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit saatis režissöörile nõudekirja, milles kästi filmist välja jätta nende esindajatega tehtud intervjuud. “Kui mingi jõud ühele lihtsale eesti filmile vastu seisab, näitab see, et me oleme midagi teinud õigesti, me tegeleme millegagi, mis on vajalik,” kõneles režissöör. Ta rõhutas, et oluline on avatud dialoog ja kompromisside leidmine.

Vaadates tagasi oma eelmisele filmile, mõtiskles Helde, et oleks võinud olla veel julgem ja kriitilisem. Tema sõnul on Eesti metsaga toimuv veelgi julmem, kui film seda peegeldab, ning filmitegijana on tema vastutus võtta sõna ja juhtida tähelepanu ühiskondlikele probleemidele. “Filmis me hoidusime rohkete lageraie lankide näitamisest, aga tagantjärele vaadates oleks pidanud seda veel rohkem näitama, veel naturalistlikumalt esitama,” mõtiskles režissöör.

Martti Helde on seisukohal, et tema töö peab olema märgiline ja jätma jälje, ning ta soovib oma filmidega muuta elukeskkonda ja kultuuriruumi rikkamaks. Tema eesmärk on jätta jälg Eesti filmikunsti ajalukku ning märk maha ühiskonnas ja kultuuris.

Martti Helde on juba tuntust kogunud oma eelnevate filmidega, sealhulgas Siberisse küüditatute saatusest rääkiva mängufilmiga “Risttuules” (2014), mis võitis mitmeid auhindu ja pälvis laialdast tunnustust. Tema töödes kajastuv sügavus ja kunstiline lähenemine teevad tema järgmisest projektist oodatud sündmuse nii filmikriitikute kui ka eesti rahva seas.