Sel laupäeval, 31. mail toimub Vaivara kihelkonna Hiiemetsa küla hiies eriline soome-ugri rahvaste ühispalvus, mis toob kokku uurali omausulised. Tegemist on muistse maahingause päevaga, mil looduse elujõule antakse hingetõmbeaeg – sel päeval ei harita maad, ei korjata taimi ega häirita pesitsevaid linde. Maal lastakse puhata.
Ühispalvus on osa soome-ugri kultuuripealinna sündmustest, mis toimuvad sel aastal Narvas. Sealjuures saavad tähelepanu soome-ugri rahvaste loodususk, keeleline järjepidevus ning ühine soov oma juurte ja elukeskkonna püsimiseks. Palvusel osalevad virulased, vadjalased, võrokesed, hiidlased, harjakad, läänlased, soomlased, karjalased, koltasaamid ja udmurdid – esindajad paljudest väikestest, ent visalt püsivatest uurali rahvastest.
Palvuse korraldajateks on Eesti Maavalla Koda, Soome omausu ühendus Taivaannaula ning Narva Ingeri Maja. Toetust annab Soome haridusministeerium M. A. Castréni seltsi kaudu. Tegemist on juba neljanda sedalaadse rahvusvahelise palvusega. Varasemad toimusid 2004. aastal Saulas, 2016. aastal Soomes Lahtis ning 2021. aastal Tartu Toomemäel. Senise tava kohaselt seotakse ühispalvused nüüdsest soome-ugri kultuuripealinnade sündmustega.
Palvus algab kell 10 hommikul. Enne seda, alates kella üheksast, keedetakse hiie kõrval tseremoniaalne puder ja punutakse tõivupaelu – muistseid ohvri- ja palvusehteid. Tseremoonia viib läbi Maausuliste Viru Koda koostöös Taivaannaulaga.
Sama päeva pärastlõunal kell 14 jätkub pidulik programm Narvas, kus avatakse soome-ugri kultuuripealinna festival „Maa sünd“. Narvas toimub ka udmurtide traditsiooniline kevadine rohu pidu Guždor vös. Külastajaid ootavad kohalikud ja külalisrahvaste toidud, käsitöö ja muusika, mis peegeldavad meie jagatud juuri ja vaimset sidet loodusega.
Ürituste eesmärk on kinnitada kuuluvustunnet soome-ugri maailmas, edendada koostööd ja rõhutada, et rahvaste kestmiseks on vaja pühadust nii keeles, kultuuris kui looduses.
Hiis, kus palvus aset leiab, asub Narvast 17 km kaugusel Hiiemetsa külas, Torpani tee ääres. Vajadusel korraldatakse sündmusele ühistransport Narvast.
Nii palvus kui festival annavad tunnistust, et hoolimata ajaloos ja poliitikas aset leidnud katketest püsib side maa, rahva ja vaimu vahel elujõulisena edasi. Palvus kutsub meeles pidama, et maa on elav, pühitsetud, meie ühiseks hoidmiseks sündinud.