Märtsipommitamise ohvrite mälestuseks süüdati küünlad

Täna öösel täitus 80 aastat traagilisest sündmusest, mil Nõukogude lennuvägi ründas Tallinna. Aastapäeva puhul korraldati 9. märtsi õhtul Harju tänaval küünlavalgustus ning kõlasid kirikute leinakellad.

Peale küünalde süütamise toimus mälestuskontsert Niguliste kirikus ning hukkunute mälestamine Siselinna kalmistul.

80 aastat tagasi hävitas Nõukogude pommitamine suure osa Tallinnast. Laupäevase mälestusürituse raames võrreldi toimunut kaasaegsete sündmustega Ukrainas.

Selle öö jooksul hukkus Tallinnas 757 inimest ja ligikaudu 20 000 jäi peavarjuta. Pommitamine purustas mitmeid ajaloolisi hooneid, sealhulgas vanalinnas asuva Harju tänava.

Laupäeva keskpäeval toimus hukkunute mälestamine Siselinna kalmistul.

90-aastane Juta Tõnson sõidab iga aasta 9. märtsil Viljandist Tallinna, et mälestada toimunut. Tallinna pommitamise öö on selgelt tema mälus. “See oli hirmus. Mida vanemaks saad, seda rohkem selle peale mõtled ja hakkad rohkem aru saama kogu sellest asjast. Emal oli ikka hirmus nelja-aastase lapsega olla seal,” rääkis ta ERR-ile.

Maja Koidu tänaval, kus elas Juta Tõnsoni pere, süttis teise rünnakulaine ajal. “Siis sai teine laine läbi ja tulime tagasi ja juba meie maja ka põles. Siis soojendasime ennast oma maja tule paistel. Terve see Koidu tänav ju läks sealt. Polnud ühtegi maja enam,” meenutas vanaproua.

Pommitamise peamiseks sihtmärgiks olid rahulike elanike kodud. Kannatada said Niguliste kirik, linnaarhiivi hoone, koolid, haiglad. Vanalinnas sai enim kannatada Harju tänav.

80 aastat tagasi hävines üle 1500 hoone ja 20 000 inimest jäid kodutuks. Teise pommitamislaine ajal sai tulekahjust kannatada ka Koidu tänav, kus asus Tõnsoni pere kodu.

Muinsuskaitse seltsi esimees Peep Pillak rõhutas, et pommitamist ei tohi unustada, isegi kui üha vähem on neid, kes seda ise mäletavad. “Meid sunniti peaaegu pool sajandit unustama seda, mis toimus. Räägiti küll Tallinna taastamisest väga suurustlevalt, aga kuidas Tallinn hävines, sellest ei räägitud,” lausus ta.

Tema sõnul on tähtis mõelda ka sellele, mis toimub Ukrainas. Muinuskaitse seltsi plakatil on kujutatud kahte purustatud linna – Tallinna 80 aastat tagasi ja Harkivi tänapäeval.

Niguliste kirikus toimus laupäeva õhtul ka mälestuskontsert.