25. märtsil möödub 76 aastat Eesti rahvast räsinud traagilisest märtsiküüditamisest, mil Nõukogude okupatsioonivõim saatis Siberisse üle 20 000 süütu inimese. Selle ajaloolise sündmuse mälestamiseks kutsuvad Eesti Mälu Instituut ja ajaleht Postimees noori osalema kirjutamisvõistlusel „Kiri küüditatule“. Võistlus on suunatud 15–21-aastastele noortele, kellel on võimalus oma mõtteid ja tundeid väljendada isikliku kirja vormis.
Võistluses osalemiseks tuleb kirjutada kiri minevikus Siberisse saadetud sugulasele või kaasmaalasele. Kirja saaja ei tea, mis teda ees ootab, ega oska aimata, milliseks kujuneb Eesti saatus. Kirjutaja aga teab ajaloo kulgu – ta teab, kas küüditatu kunagi vabastatakse, mis saab tema perest ja kuidas Eesti rahvas oma vabaduse tagasi võitleb.
Milliste mõtete ja tunnetega pöörduda inimeseks, kes kannatab teadmatuses ja ebainimlikes tingimustes? Kuidas kirjeldada talle tänapäeva Eestit, meie vabadust, saavutusi ja arengut? Just neile küsimustele saavad osalejad oma kirjutistes vastata.
Märtsiküüditamine oli Nõukogude repressioonide üks julmemaid kuritegusid Eestis. Rohkem kui 20 000 inimest – sh naised, lapsed ja vanurid – viidi loomavagunites tuhandete kilomeetrite kaugusele, teadmata, kas nad kunagi oma kodumaad taas näevad. Paljud surid nälja, külma ja ränga töö tõttu. Alles pärast Eesti iseseisvuse taastamist 1991. aastal tunnistati küüditamine inimsusevastaseks kuriteoks ja küüditatuid hakati ametlikult mälestama.
Seda traagilist sündmust ei tohi unustada. Just noored, kelle ülesanne on viia edasi rahvuslikku mälu, saavad oma kirjutiste kaudu aidata seda hoida ja edasi anda.
Kiri peaks olema vormistatud isikliku pöördumisena ja ei tohiks ületada 6000 tähemärki. Kirjutada võib nii isiklikel perekondlikel mälestustel põhinevalt kui ka üldiste ajalooliste teadmiste najal. Osalejaid julgustatakse vestlema oma vanavanemate ja sugulastega, et saada sügavamat arusaama, kuidas Nõukogude režiim mõjutas nende elu.
Töid saab esitada 9. märtsini 2025 e-posti aadressile konkurss@mnemosyne.ee. Kirjale tuleb lisada kirjutaja nimi, vanus, kontaktandmed, kool ning juhendaja nimi (kui see on asjakohane).
Võistluse parimatele on auhinnaks ajalooreis välisriiki. Lisaks avaldatakse silmapaistvamad kirjutised Postimehes, et anda noorte mõtetele ja lugudele laiem kõlapind.
Töid hindab Eesti Mälu Instituudi ja Postimehe žürii ning tulemused tehakse teatavaks 25. märtsil – märtsiküüditamise mälestuspäeval. Parimate tööde autorid kutsutakse ka erilisele tänuüritusele.
See on noortele võimalus mitte ainult mälestada kannatanuid, vaid ka näidata, et meie rahva ajalugu ja vabadus ei ole unustatud.