Martikainen-Jarlukovski: Putinile toovad vajaliku valimistulemuse pensionärid ja e-hääletus

Tartu Ülikoolis õppiv ingerisoome juurtega Pihkvast pärit tudeng Daniil Martikainen-Jarlukovski kirjutab Postimehes, et Vene opositsiooni presidendivalimiste strateegia tekitab pettumust. Putini-vastaste üleskutsed valimistel osalemiseks ja hääletamiseks ei too tema sõnul kaasa midagi uut, kuna Putini võit ja tulemuste võltsimine on ettearvatav. Martikainen-Jarlukovski toob välja alternatiivseid võimalusi, eelistades massilise hääletamise asemel teisi meetmeid režiimile vastu seismiseks.

Martikainen-Jarlukovski viitab Aleksei Navalnõi meeskonna hiljuti välja kuulutatud plaanile, kus kutsutakse üles hääletama põhimõttel “mistahes kelle eest, aga Putini vastu”. Ta meenutab sellele vastukaaluks Navalnõi enda seisukohta 2018. aastast: valimistele minek aitab Putinil enda probleeme lahendada ja muudab valimised näiliseks. Martikainen-Jarlukovski osales ka ise 2018. aastal Navalnõi meeskonna korraldatud valijate streigil.

Toona kutsuti valijaid streikima eelkõige seetõttu, et Venemaa valitsus kõrvaldas valimistel osalemast Navalnõi, kes oli opositsiooni kõige populaarsem kandidaat. “Kas midagi on viie aastaga muutunud?” küsib Martikainen-Jarlukovski. “Mingis mõttes on, nüüd ei lase Vene valitsus Navalnõil elada, kandideerimisest rääkimata. Ent tema meeskond ajendab millegipärast hääletama.”

Samuti osutab ta veebiküsitlusele, millele tuginedes opositsionäärid argumenteerivad valimistel osalemise vajadust, kuid millel on piiratud osalejate arv ning kergesti moonutatav tulemus. “On raske seda reaalseks rahva tahteks pidada,” nendib Martikainen-Jarlukovski.

Varem on Navalnõi meeskond tõdenud, et Venemaal võltsitakse valimistulemusi e-hääletamise abil ja võimalused selleks on piiramatud. “E-hääletamine laseb režiimil tulemustega mida iganes teha,” leiab Martikainen-Jarlukovski. “Kui lisada veel asjaolu, et paberhääletamine kestab kolm päeva ja kõik maksumaksja rahast palga saajad on sunnitud hääletama, siis järgmiste “valimiste” tulemus on ilmselge.”

Martikainen-Jarlukovski peab sellises farsis osalemist mõttetuks ning toob välja, et varasematel valimistel osalesid peamiselt televisiooni ohvriks langenud pensionärid. 2021. aastal töötas Martikainen-Jarlukovski Riigiduuma valimiste vaatlejana. “Valimised kestsid tol ajal ka kolm päeva ja öösel jaoskonda ei vaadeldud,” vihjab ta. “Veel lisandus mainitud e-hääletamine ja lõppkokkuvõttes oli pilt minu jaoks sulaselge.” Tema sõnul andsid režiimile vajaliku valimistulemuse pensionärid ja e-hääletamise eest vastutavad programmeerijad.

Martikainen-Jarlukovski kritiseerib opositsiooni valitud strateegiat ja leiab, et alternatiive on palju. Ta soovitab toetada Ukraina armeed, koguda annetusi krüptoraha kaudu, pakkuda uusi kandidaate sanktsioonide nimekirja, nõuda piirangute täitmist ja laienemist ning isegi kaaluda Ukraina armeega liitumist või partisanisõda. Ta lõpetab artikli, öeldes, et võitlus Putini vastu on hea, kuid opositsiooni meetodid on kaheldavad ja ebaefektiivsed.