Lõhe rahvuslaste seas: Henn Põlluaas, Silver Kuusik ja Jaak Valge heideti EKREst välja

Teisipäeva õhtul Tallinnas toimunud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatuse koosolek lõppes erakonna jaoks murrangulise otsusega, kui Riigikogu liikmed Jaak Valge ja Henn Põlluaas ning erakonna juhiks kandideerinud Silver Kuusik heideti parteist välja. Koosolek lõppes kell 22:30, jättes maha sügava lõhe partei liikmete vahel.

EKRE esimees Martin Helme tõdes pärast koosolekut, et tegemist oli tema elu kõige raskema otsusega erakonna juhina. “Jõudsime ikkagi selleni välja, et meil ei ole võimalik samas erakonnas jätkata. See nii-öelda väiksem kild ei ole enam EKRE liikmed. Mõistame, et see on mage, kui mõni päev enne kongressi hulk tuntud inimesi ja kandideerijaid erakonnast lahkuma sunnitakse, aga kõik teised variandid oleks olnud veel magedamad,” selgitas Helme.

Helme viitas, et mitmes teises erakonnas on sisetülid pikalt käärinud, kuid EKRE juhatus otsustas sellist olukorda vältida. “Oli juhatuse enamuse kindel seisukoht, et me ei lase sellel asjal nii käest ära minna,” rõhutas Helme, viidates, et Kuusik, Valge ja Põlluaas visati välja erakonna maine kahjustamise tõttu.

Silver Kuusik, kes pidi kandideerima pühapäeval toimuval erakonna kongressil esimehe kohale, leidis, et tema väljaviskamine tekitab Eesti poliitikas tugeva turbulentsi: “Mingid subjektiivsed väljamõeldised, ei baseeru absoluutselt mingile tõele. Oli lihtsalt tugev ärasurumine,” ütles ta, märkides, et ta ei saanud päris hästi aru, miks teda koos Valge ja Põlluaasaga erakonnast välja visati.

Jaak Valge, kommenteerides olukorda, sõnas, et lahkujaid tuleb kindlasti juurde. “Autoritaarne juhtimine ja pereerakonna kuvand, mis ei ole kõige ilusam ja ebaviisakas suhtlusstiil,” põhjendas Valge. “Seda me oleme püüdnud muuta ja seekord me leidsime, et tavaliste vahenditega seda enam muuta ei saa. Mõttekäik oli selline, et laseme kongressil otsustada, missugune suund ja taktika siis täpsem on. Aga eks me arvestasime sellega, et diktatuur on juba liiga kaugele läinud.”

EKRE aseesimees Mart Helme oli varem nii Põlluaasa kui Jaak Madisoni kinnitusel avaldanud toetust patriarh Kirilli avaldusele Ukrainas Venemaa poolt peetava “püha sõja” kohta. See avaldus tekitas partei sees tugevat vastukaja. Henn Põlluaas kommenteeris, et Mart Helme tõesti refereeris patriarh Kirilli, lisades lõpetuseks, et toetab neid mõtteid. “Meil oli mitmete erakonna liikmetega sellest juttu, kes olid ka väga šokeeritud, aga täna kahjuks ei julgenud seda tunnistada,” märkis Põlluaas.

“Juhatusse ongi jäänud ainult truud käetõstjad, kes ei julge vastu vaielda. Sellise kapteniga laev sadamasse ei jõua. Ma arvan, et EKRE läheb põhja, aga meie töötame edasi, et rahvuskonservatiivne liin ikkagi jätkuks. Me jätkame poliitilist tegevust ja riigikogust nad meid Jaak Valgega välja visata ei saa. Eks nad ise lõid endale kirve jalga,” ütles Põlluaas.

Nii Kuusik kui Valge kinnitasid, et nad ei kavatse poliitikast kaduda. “Eks me kõigepealt jätkame rahvuskonservatiivsete üksikvõitlejatena ja pärast võib-olla paneme seljad kokku,” lisas Jaak Valge.