Nigeri riigipöörajad kutsuvad appi Wagneri

Nigeri riigipöörde juhid palusid abi Vene eraturvafirmalt Wagnerilt, kuna läheneb Lääne-Aafrika riikide poolt seatud tähtaeg vabastada võimult kõrvaldatud president või seista silmitsi võimaliku sõjalise sekkumisega teiste Aafrika riikide poolt.

Üks riigipöörde juhtidest, kindral Salifou Mody pöördus Wagneri poole külaskäigul Malisse, ütles ajakirjanik ja vanemteadur Wassim Nasr Associated Pressile. Kolm Malist pärit allikat ja üks Prantsuse diplomaat kinnitasid kohtumist, millest esmalt teatas France 24.

“Neile on [Wagner] vajalik, sest nad saavad selle abil tagada võimu säilimise,” lisas Nasr.

Pühapäeval saabub tähtaeg, mille kehtestas Lääne-Aafrika riikide ühendus ECOWAS, et vabastada ja võimule ennistada pantvangis hoitav president Mohamed Bazoum.

ECOWAS-i liikmete kaitsejuhid arutasid reedel sekkumisplaani ja teatasid vägede ettevalmistamisest. Eelnevalt prooviti Nigerisse saata läbirääkijate meeskond, kuid neil ei lubatud riigipiire ületada ega kohtuda sõjaväejuhi kindral Abdourahmane Tchianiga.

Pärast visiiti Malisse hoiatas Mody teisi riike sõjalise sekkumise eest, lubades, et Niger ei muutu “uueks Liibüaks”, teatas Nigeri riiklik televisioon.

Ei ole selge, milline näeks välja piirkondlik sekkumine, millal see algaks või kas see saaks lääneriikide toetust. Nigeri sõjaväevalitsus on kutsunud elanikke teatama välisagentidest ning omakaitsegrupid käivad öösiti pealinnas patrullimas ja liiklust jälgimas.

Wagneri pealik Jevgeni Prigožin on juba Nigeri riigipöördele toetust avaldanud.