Läti ehitab idapiirile Balti kaitseliini

Läti on viimasel ajal astunud kiireid ja kindlaid samme oma piiride tugevdamiseks, et tagada riigi julgeolek ning valmistuda võimalikeks ohuolukordadeks. 5. märtsil heaks kiidetud kava näeb ette piiride tugevdamist Venemaa ja Valgevenega, mis on mõeldud vähendama potentsiaalset ohtu ja suurendama riigi kaitsevõimet.

Kaitseministeeriumi teatel on Piedruja piirivalvepunktis püstitatud HESCO bastion ning Terehova, Pāternieki ja Grebneva piiripunktidesse toimetatud kümneid betoonplokke, mis võimaldavad kiiret reageerimist ja vajadusel piiriületuse blokeerimist. See sõjaline tugevdamine on osa Läti valitsuse poolt heaks kiidetud idapiiri kaitse- ja liikumisvastase kava rakendamisest, mille eesmärk on tagada piiri turvalisus ja kaitsta riigi territooriumi.

See samm on osa Balti kaitseliini loomisest. Kogu Läti idapiiri ääres luuakse rahvuslikele relvajõududele toetuspunktid – kaitsepositsioonid sõduritele ja kindlustatud kaitseliinid, erinevad takistused maastikul, tankitõrjekraavid, laskemoona- ja miinilaod.

HESCO bastionid, mis on valmistatud vastupidavast ja vastupidavast kangast, pakuvad kuuli- ja killukindlaid varjendeid ning on laialdaselt kasutusel NATO relvajõudude poolt sõjalistes konfliktipiirkondades. Lisaks betoonplokkidele on plaanis muuta olemasolevad teed ja kuivenduskraavid tankitõrjekraavideks ning kasutada erinevaid tõkkeid, nagu draakonihambad ja tankitõrjemiinid, et tõkestada vaenlase liikumist. Samuti kohandatakse takistuste paigutust vastavalt maastikule, kasutades ära looduslikke takistusi nagu sood ja metsad.

Läti kaitseministeerium jätkab praktilist tööd idapiiri tugevdamisel, investeerides selleks järgmise viie aasta jooksul 303 miljonit eurot, kirjutab sargs.lv.

Need meetmed on olulised sammud Läti julgeoleku tagamiseks ning võiksid olla eeskujuks ka teistele Balti riikidele, sealhulgas Eestile. Investeerides ressursse piiride tugevdamisse ja sõjalise võimekuse suurendamisse, saavad riigid parandada oma valmisolekut ohtude korral. Läti näitab sellega, et ta suhtub tõsiselt oma riigi julgeolekusse ning astub samme oma rahva kaitseks.