Reedel toimunud Kanada parlamendi istungil, kus viibis külalisena Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, avaldati austust ka Kanadas elavale 98-aastasele Ukraina leegioni vabatahtlikule Jaroslav Hunkale. Kanada alamkoja spiiker Anthony Rota tunnustas 98-aastast veterani Ukraina kangelasena, kes võitles esimese Ukraina vabatahtlike diviisi ridades. Kuid pärast Venemaalt ja ülemaailmsetelt juudiorganisatsioonidelt saabunud vihasõnumeid vabandasid Kanada poliitikud ja lubasid, et selline olukord enam ei kordu.
“Meil on täna siin saalis ukraina-kanada Teise maailmasõja veteran, kes võitles Ukraina iseseisvuse eest venelaste vastu ja toetab tänaseni sõdureid, olles juba 98-aastane,” ütles spiiker Kanada parlamendis 22. septembril. Seejärel tõusid parlamendisaadikud püsti ja andsid aplausi vabadusvõitlejale, kes neile vastu lehvitas. Spiiker Anthony Rota lisas: “Ta on Ukraina kangelane, Kanada kangelane, ja me täname teda kõigi teenete eest. Aitäh.”
Sarnaselt eestlaste ja lätlastega liitusid Teise maailmasõja ajal paljud ukrainlased Saksa vägedega, et võidelda kommunismi vastu ja luua tingimused iseseisva Ukraina riigi taassünniks. Jaroslav Hunka liitus 1943. aastal vabatahtlikult SS-diviisiga Galiitsia ja võitles Teise maailmasõja idarindel suurtükivägedes. Ta sai väljaõppe Neuhammeri õppelaagris (praegune Świętoszów Poolas), kust käisid läbi ka paljud Eesti leegionärid.
Kohe pärast Zelenskõi visiiti järgnes Moskva surve ja propagandarünnak Kanada vastu. Kremli kõneisik Dmitri Peskov süüdistas Kanadat natsismi taaselustamises. “Paljud lääneriigid, sealhulgas Kanada, on üles kasvatanud noore põlvkonna, kes ei tea, kes võitles kelle vastu ega tea midagi Teise maailmasõja sündmustest ega natsismiohust,” ütles Peskov. Samuti lubas Venemaa suursaadik Kanadas Oleg Stepanov esmaspäeval saata kirja peaminister Justin Trudeau’le ja noodi Kanada välisministeeriumile. “Muidugi nõuame Kanada valitsuselt selgitusi,” lausus Stepanov.
Koos Venemaaga asusid Kanada riiki materdama juudiorganisatsioonid, nende seas Simon Wiesenthali keskuse Kanada allorganisatsioon ja oma allharu ADLi kaudu tsensuurikampaaniaid juhtiv B’nai B’rith. “Antisemitismi tõusu ja holokausti moonutamise ajal on äärmiselt häiriv näha, kuidas Kanada parlament tõuseb püsti, et tunnustada inimest, kes oli Relva-SSi liige,” teatas Wiesenthali keskus. Kanada B’nai Brithi keskuse tegevjuht Michael Mostyn lisas, et probleem ei ole ainult Saksa natsionaalsotsialistides, vaid ka ukraina rahvuslastes. “Ultranatsionalistlikud ideoloogid unistasid etniliselt homogeensest Ukraina riigist,” sõnas Mostyn. “Parlament võlgneb kõigile kanadalastele selle solvangu eest vabanduse ning üksikasjaliku selgituse, kuidas midagi sellist võis juhtuda demokraatlikus Kanadas.”
Pärast sellist survestamist taandusidki Kanada poliitikud austusavaldusest Ukraina leegionärile. Pühapäeval teatas spiiker Rota, et tal on väga kahju, et ta otsustas 98-aastasele veteranile tunnustust avaldada. “Soovin eriti sügavalt vabandada kõigi juudikogukondade ees Kanadas ja maailmas,” lausus Rota. Peaminister Justin Trudeau kantselei tegi avalduse, et Rota oli võtnud täieliku vastutuse Hunka parlamenti kutsumise ja tema austamise eest. “Kuigi meil puudub üksikasjalik teave, kuidas see sai toimuda Kanada demokraatias, ootame selgitusi,” teatas peaministri kantselei.