The Wall Street Journal: USA presidendivalimiste peaküsimuseks kujuneb sisseränne

Ameeriklaste seas kasvab mure illegaalse sisserände pärast ning see on muutunud novembris ees ootavate presidendivalimiste põhiteemaks, kirjutab The Wall Street Journal. Kriis USA ja Mehhiko piiril süveneb ning suur osa rahvast ei ole rahul president Joe Bideniga, kes ei suuda toime tulla migrandivoogude ohjeldamisega.

Veebruari lõpus läbi viidud The Wall Street Journali üleriigilises küsitluses selgus, et immigratsiooni peab põhiküsimuseks 20 protsenti ameeriklastest, mis on märkimisväärne tõus võrreldes detsembrikuise 13 protsendiga. Samuti näitas küsitlus, et 65% valijatest ei ole rahul president Bideni piiripoliitikaga ning 71% leiab, et sisserände valdkond liigub üleni vales suunas.

Märtsi keskel küsitles The Wall Street Journal valijaid nendes osariikides, mis võivad presidendivalimistel osutuda kaalukeeleks: sealhulgas Arizonas, Georgias, Michiganis, Nevadas, Põhja-Carolinas, Pennsylvanias ja Wisconsinis. Selgus, et immigratsioon oli kõigis neis osariikides üks põhimuresid ning vähemalt 72% sealsetest valijatest usub, et USA immigratsiooni- ja piiripoliitika on viltu läinud.

Uuringus esile tõusnud “keskmist valijat” võiks esindada näites 65-aastane Garfield Cousins Atlantast, kelle jaoks immigratsiooniküsimus osutub esimest korda valimisotsuse tegemisel oluliseks. Cousins nentis The Wall Street Journalile, et kuigi majandus on oluline, on sisseränne muutunud tema jaoks suurimaks probleemiks. Ta märkis, et migratsioon kasvatab oluliselt linnavalitsuste kulusid tervishoiule ja eluasemele ning seetõttu toetab ta karmimat piiripoliitikat.

Cousins, kes ise on pärit Jamaicalt, hääletas 2020. aastal Donald Trumpi poolt ning kuigi ta ei jaga Trumpi seisukohti kõigis küsimustes, usub ta, et Trump tuleks piiripoliitikaga paremini toime kui Biden. Ta väljendab muret, et ebaseaduslike migrantide suur hulk võib riigi julgeolekut ohustada.

Samuti on murettekitav, et Bideni administratsiooni ajal on hakanud USA piirile tulema ka Puna-Hiina kodanikke, mida peetakse riiklikuks julgeolekuohuks. Statistika näitab, et 2023. aastal ületas USA lõunapiiri ebaseaduslikult umbes 24 000 hiinlast, mida on oluliselt rohkem kui eelnevatel aastatel.

Paljud valijad on väsinud immigrantide voogudest ja pikkadest kohtuasjadest ning tõdevad, et immigratsiooniküsimus on muutunud üha teravamaks. Kõige vähem ollakse Bideni piiripoliitikaga rahul Mehhiko piiri ääres asuvas Arizona osariigis.