Viimaste nädalate arengud USA riigivõlakirjaturul on majandusanalüütikute ja julgeolekuekspertide hinnangul muutunud tõsiseks ohusignaaliks – mitte ainult finantsturgudele, vaid ka rahvusvahelisele julgeolekule. Majandusanalüütik Mait Kraun hoiatab, et Hiina Rahvavabariik võib olla kaalumas seni välditavaks peetud käiku: sadade miljardite dollarite väärtuses USA riigivõlakirjade müüki.
„Laenukulude kiirem kasv paneb niigi pinges USA valitsuse eelarve veelgi suurema surve alla. Juba praegu on Ühendriikide riigivõla intressimaksed kerkinud kaitsekulutustest kõrgemaks (enam kui triljoni dollarini) ning valitsuse eelarve puudujääk ulatub ligi seitsme protsendini SKPst. Riigivõla tase on samal ajal 123 protsenti SKPst, mis on selgelt jätkusuutmatu,” selgitab Kraun Postimehes ilmunud arvamusartiklis.
President Donald Trumpi valitsuse poolt kehtestatud uued tollid kõikidele Puna-Hiina kaupadele on rikkunud senise kaubandusliku tasakaalu. Krauni sõnul oli just see vastastikku kasulik majandussuhe seni hoidnud ära „rahandusliku relva” kasutamise. Nüüd, kui Hiina RV eksport USA-sse on kõrgete tollide tõttu tugevalt löögi all, võib kaalukauss kalduda võlakirjade müügi kasuks.
„Kuna eksport USAsse saab nii või naa vaat et surmahoobi, siis võivad hiinlased ameeriklaste survestamiseks juba võlakirju müüa. Ja hiinlased ei pruugi olla ainukesed. Ka paljud teised riigid, kes tollid kaela said, omavad suures koguses USA riigivõlakirju,” hoiatab Kraun.
Anomaalsed liikumised USA riigivõlakirjaturul ja dollari suhtes tugevnenud euro viitavad, et midagi võib juba toimuda. Krauni hinnangul võib Puna-Hiina juba alustada oma dollarivarude ümberpaigutamist eurodesse ning suunata investeeringuid Saksamaa võlakirjadesse. Selline käik vähendaks sõltuvust USA finantssüsteemist ja tugevdaks euroala positsiooni.
„Viimastel nädalatel on euro dollari suhtes järsult tugevnenud ning Saksamaa võlakirjade hinnad hoopis tõusnud (ehk nende tootlus langenud). Ka seal võib olla hiinlaste käsi mängus, sest on võimalik, et nad vahetavad dollareid eurodeks ning USA riigivõlakirju Saksamaa võlakirjade vastu. Sama võivad teha praegu ka mitmed teised riigid,” märgib Kraun.
Selgust võivad tuua 30. mai, mil Peking avaldab oma reservide koosseisu, ja 18. juuni, kui USA rahandusministeerium avalikustab oma andmed.
Julgeolekuekspertide hinnangul peab Eesti järjest selgemalt käsitlema rahanduslikku vastupanuvõimet osana laiapindsest riigikaitsest. Selle eelduseks on tugevam koostöö euroalal, valutariski mitmekesistamine ning selge kriisivalmidusstrateegia.
Mait Krauni sõnul ei saa me kindlalt öelda, kas Puna-Hiina tõepoolest hakkab võlakirju massiliselt müüma – kuid juba see võimalus on piisavalt tõsine, et olukorda tähelepanelikult jälgida ja teha vastavaid ettevalmistusi.