Teisipäeval toimub protestiaktsioon plaanitava automaksu vastu

Teisipäeval, 19. märtsil, kutsutakse Eesti autoomanikke üles osalema protestiaktsioonis “Peatame auto! Peatame maksu!”, mille eesmärk on avaldada survet valitsusele, et see loobuks plaanist kehtestada Eestis mootorsõidukimaks.

Protestiaktsiooni eestvedajad paluvad kõigil autoomanikel kella 9:00 ajal oma sõidukid kümneks minutiks peatada ja sisse lülitada ohutuled. Sotsiaalmeedias oodatakse, et inimesed jagaksid pilte ja videoid seisvatest autodest, et protesti sõnum jõuaks laia avalikkuseni.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Martin Helme sõnul on igal autojuhil võimalik hommikusel tipptunnil autot peatades näidata välja oma pahameelt automaksu ja valitsuse rumala poliitika vastu.

“Näitame valitsusele, et me ei tõmba rahvana küüru selga ega lepi ilmselgelt kahjuliku ja meie kõigi toimetulekut halvendava poliitikaga. Praegune valitsus ei hakka rahvaga arvestama enne, kui rahvas jõuliselt vastu hakkab. Ka mitmed Euroopa riikide valitsused olid valmis taganema inimesi vaesusesse ajavast maksupoliitikast alles siis, kui traktoristid ja rekajuhid tänavale meelt avaldama tulid. Anname kümneminutilise liiklusseisakuga Eesti valitsusele signaali, et aeg on hakata rahvast kuulama,” ütles Helme.

Viimaste küsitluste kohaselt ei toeta enamik Eesti elanikke automaksu kehtestamist. Norstat Eesti AS poolt läbi viidud uuringu kohaselt ei toeta automaksu 76% vastanutest, samal ajal kui ainult 19% väljendas sellele toetust.

Valitsuse plaanid automaksu kehtestamiseks on pälvinud teravaid vastureaktsioone nii opositsiooni kui ka mõnede koalitsioonipartnerite poolt ning sellele on avaldanud kriitikat ka president Alar Karis.

Automaksu vastane protestiaktsioon toimub taustal, kus valitsus plaanib alates 2025. aastast kehtestada Eestis mootorsõidukimaksu ning vastav eelnõu on läbinud esimese lugemise Riigikogus.