Euroopa pankade maksed Kremlile on kahe aastaga kasvanud neljakordseks

Euroopa kommertspankade maksed Kremlile on kasvanud muljetavaldavalt, ulatudes mullu üle 800 miljoni euro, näitab hiljutine analüüs. See summa on neli korda suurem kui enne 2022. aasta Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Peamised Venemaal tegutsevad Euroopa finantsasutused on Austria Raiffeisen Bank, Itaalia UniCredit, Ungari OTP, Itaalia Intesa Sanpaolo, Hollandi ING ning Saksamaa Commerzbank ja Deutsche Bank, näitab Financial Timesi (FT) analüüs. Kuna Euroopa pangad teenisid 2023. aastal Venemaalt kokku 3 miljardit eurot kasumit, on ka nende poolt Kremlile makstavad maksed kasvanud kolm korda.

FT analüüs näitab, et Euroopa pankade maksed moodustavad vaid 0,4% Venemaa 2024. aasta energeetikasektori välistest tuludest. Ajakiri kommenteerib, et see näitab, kuidas välisfirmad aitavad Kremlil säilitada finantsstabiilsust hoolimata lääne sanktsioonidest.

Venemaa pankadele kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid on suurendanud välismaiste pankade atraktiivsust Vene turul, kuna kohalikud pangad on ilma jäänud juurdepääsust rahvusvahelistele makselahendustele. Seega on Euroopa pangad saanud mitte ainult kasu kõrgematest intressimääradest, vaid ka Venemaa pangandussektori keerulisest olukorrast.

Kõige suurem välismaine ettevõte Vene panganduses on austerlaste Raiffeisen Bank, kes maksis mullu Venemaa riigituludesse üle 467 miljoni euro, rohkem kui teised kuus panka kokku. Samal ajal on Raiffeisen Banki Venemaa üksuse kasum viimase kolme aasta jooksul enam kui kolmekordistunud.

Kuigi Raiffeisen Bank on teatanud kavatsusest Venemaa turult lahkuda, on nende äri Venemaal ainult kasvanud. 2023. aastal teeniti Venemaalt juba ligi pool terve kontserni puhaskasumist. Raiffeisen Banki tegevust Venemaal on kritiseerinud nii Euroopa Keskpank kui ka USA rahandusministeerium.

Euroopa pangad ei saa Venemaa laenu- ja kliendiportfelli lihtsalt müüa, kuna selleks on vaja Venemaa presidendi Vladimir Putini isiklikku luba. Seni on loa saanud vaid seitse panka. Lisaks on Euroopa pangad keerulises olukorras, kuna neil on raske riigist lahkuda ning oma kapitali kaasa võtta.

Venemaa ja välismaised vastaspooled arveldavad sageli piiriüleseid makseid rublades, kuid kasutavad välismaiste pankade kontosid sanktsiooniriski vähendamiseks ja protsessi kiirendamiseks.