Euroopa Liidus tohib edaspidi sularahaga teha vaid alla 10 000-euroseid tehinguid

Euroopa Parlament ja EL liikmesriigid on jõudnud kokkuleppele karmimate rahapesuvastaste eeskirjade kehtestamises. Tulevikus on keelatud sularahatehingud, mille maht ületab 10 000 eurot. Europarlamendi ja liikmesriikide läbirääkijad on kokku leppinud vastavates eeskirjades.

Uued eeskirjad nõuavad, et luksuskaupade müüjad kontrolliksid klientide identiteeti ja teataksid kahtlastest tehingutest võimudele. Selle eesmärk on väidetavalt raskendada rahapesu ning suletada lüngad riiklikes seadustes.

Rangemad reeglid hõlmavad muu hulgas juveelide, luksusautode, eralennukite ja jahtide müüjaid. Alates 2029. aastast kuuluvad uute eeskirjade alla ka rahaliselt tugevad jalgpalliklubid nagu FC Bayern München või Borussia Dortmund.

Asutused hakkavad samuti tihedamalt jälgima krüptovaluutasid ja pankade tehinguid, millel on varandust vähemalt 50 miljonit eurot. Ettevõtte omanikud, kellel on vähemalt veerand osalust, peavad olema ELi registris.

Kuigi uus määrus on kokku lepitud, on see saanud ka kriitikat. Näiteks on osad Euroopa Parlamendi liikmed kritiseerinud sularahatehingute piirmäära, väites, et võitlus rahapesu vastu ei tohiks tähendada sularaha vastu võitlemist. Samuti on kahtluse all jalgpalliklubide suhtes kehtestatud uued reeglid, mida peetakse mõnede arvates “täiesti meelevaldseks”.

Uued reeglid ootavad veel Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide ametlikku heakskiitu. Uue rahapesuvastase regulatsiooni jälgimise eest vastutavad riiklikud asutused, mida koordineerib üleeuroopaline rahapesuvastase võitluse amet. Selle peakontori asukoht määratakse sel aastal, Saksamaa valitsus soovib uurimisorganid Frankfurti tuua.