Valitsus jätab Hiiumaa Vabadussõja mälestusmärgi valmimise ootele

Hiiumaa on seni jäänud Eesti ainsaks maakonnaks, kus Vabadussõja mälestusmärki ei ole. 2017. aastal kuulutas Hiiumaa Muinsuskaitse Selts koostöös Hiiu Maavalitsuse ja Hiiumaa valdadega välja Vabadussõja mälestusmärgi ideekonkursi. Kavandatav mälestusmärk peaks jäädvustama kõigi Hiiumaa meeste nimed, kes Vabadussõjas osalesid, kuid rahapuuduse tõttu seisab projekt ootel. Seni puudub vastus, kas riik paneb mälestusmärgi valmimisele õla alla.

Mälestusmärgi põhidetail on valmis Soomes Iin Konepaja tehases, kuid see ootab Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi sõnul seni, kuni saadakse vajalikud rahalised vahendid tööde lõpuleviimiseks. Seltsi juhatuse liige Dan Lukas sõnas Hiiu Lehele, et mõistlik on hoida valmistükki Soomes seniks, kuni Hiiumaa suudab projekti ühes tükis lõpule viia. Kui jätkuraha ei saada, võib see metallosa jääda siia kiriku ette roostetama, mis ei oleks väärikas lahendus.

Hiiumaa on ainus maakond, kus Vabadussõja mälestusmärk veel puudub, ning selle kavandaja Sander Paljaku valmistatud detailide paigaldamine on pannud kogukonna ootusärevusse. Ent ehituse täpne hind on hetkel teadmata, kuid tõenäoliselt ületab see esialgse 500 000 euro suuruse kalkulatsiooni. Seega tuleb leida lisa-rahastus, mis võib osutuda keeruliseks. Nurgakivi asetati mälestusmärgile tänavu 23. augustil, kuid rahapuudus võib edasist saatuse otsustavalt mõjutada.

Vabadussõjas osalenud hiidlasi, kelle nimed jäädvustatakse mälestusmärgil, on kokku 1715. Hiiumaa on ainus maakond, kes sellisel viisil oma riigi eest võidelnud meeste mälestust jäädvustab.