Eesti valitsuse maksutõusud hakkavad mõju avaldama, tuues kaasa Läti piirikaubanduse uue tõusu, hoiatab Eesti Õlletootjate Liit. Reformierakonna ja sotside (nüüd ka Eesti 200) majanduspoliitika on viinud selleni, et raha hakkab Eestist väljapoole voolama, tekitades kodumaisele majandusele kahju.
Õlletootjate Liidu teatel on maksutõusud hakanud turule oma jälge jätma, ning 2024. aasta esimese viie kuuga müüdi Läti piiripoodides ligi 30 protsenti rohkem õlut kui aasta varem samal perioodil. Samal ajal müüdi põhjapiiril ja laevadel 20 protsenti vähem õlut võrreldes eelmise aastaga.
„Eesti õlleaktsiis on praegu 48 protsenti kõrgem kui Läti aktsiisimäär. Näiteks Eestis on aktsiis ühe õllekohvri pealt koos käibemaksuga 6,70 eurot, kuid Lätis on see vaid 4,48 eurot. Seda hinnavahet tunnetavad tarbijad hästi, ja näeme, et juba viieprotsendiline aktsiisitõus koos teiste maksumuudatustega on mõjutanud tarbijakäitumist. Kogu kodumaine õllemüük on langenud seitse protsenti, ja tootjate hinnangul jätkub see langustrend,“ kommenteeris Õlletootjate Liidu tegevjuht Peeter Võrk.
Võrgu sõnul on tarbijakäitumises taas tõusmas ebasoodne trend, kus müük suundub lõunapiirile. Piirikaubanduse tulemusena osteti Lätist esimese viie kuu jooksul 28 protsenti rohkem õlut kui eelmisel aastal samal perioodil.
Joogitööstusel on olemas negatiivne kogemus varasemast, kus läbimõtlemata aktsiisitõus viis massilise piirikaubanduseni Lätiga, ja prognoositud maksutulu asemel laekus Eesti riigikassase ümmargune null. Eesti jäi ilma enam kui 100 miljonist eurost, mis täitis hoopis Läti riigikassat. Joogitootjad prognoosivad, et iga järgnev aktsiisi- ja maksutõus hoogustab piirikaubandust veelgi.
Peeter Võrgu sõnul on näha, et hinnatõusud on vähendanud müüke ka Tallinna sadamapiirkonnas, kuna Soomest tulevad turistid ei pea Eestit enam piisavalt soodsaks sihtkohaks. „Aasta esimese viie kuuga müüdi soomlastele põhjapiiril, sh laevadel, 19 protsenti vähem õlut kui aasta varem. Selle põhjuseks on ka Soome lahja alkoholi aktsiisi langetamine. Eestist on saamas kallis sihtriik ja aktsiisitõusud vähendavad müüki, mistõttu eelarvesse soovitud lisaraha ei laeku,“ ütles Võrk.
Lisaks müügi langusele on vähenenud ka Eestisse tulevate turistide arv. Tallinki statistika järgi vähenes reisijate arv käesoleva aasta teises kvartalis 5,8 protsenti. Eesti riigile on tänavu laekunud alkoholiaktsiisi 15 miljonit eurot vähem kui 2023. aastal.