80 aastat tagasi: Otto Tiefi valitsus ja Tallinna kaitsmine

Täna, 22. septembril, vastupanuvõitluse päeval, heisatakse üle Eesti lipud, et tähistada 80 aasta möödumist Eesti kangelaslikust võitlusest 1944. aasta septembris. See on päev, mil meenutame neid vapraid sõdureid ja riigimehi, kes seistes silmitsi lootusetu olukorraga, andsid oma viimse panuse kodumaa kaitseks.

Septembris 1944 leidis Eesti end raskes olukorras: Saksa väed olid taandumas, Punaarmee tungis kiiresti edasi ja Tallinn oli langemas. Kuid isegi sellistes oludes heisati Pika Hermanni torni taas sinimustvalge lipp ning tegevust alustas Otto Tiefi valitsus, seaduslik Eesti Vabariigi valitsus, mis sümboliseeris Eesti riikliku järjepidevuse hoidmist. Tiefi valitsus koosnes meestest, kes, teadmata oma ettevõtmise lõppu, võitlesid Eesti vabaduse ja riikluse eest, püüdes taastada seda, mis oli 1918. aastal saavutatud.

Tiefi valitsuse sammud ei suutnud küll takistada Punaarmee pealetungi ja järgnenud Nõukogude okupatsiooni, kuid nende tegevus jättis ajaloolise jälje. 22. septembril, kui Nõukogude väed okupeerisid Tallinna, kujutati neid sündmusi Nõukogude propaganda poolt Tallinna vabastamise päevana. Tegelikkuses okupeeriti aga iseseisva Eesti pealinn, kus Otto Tiefi valitsus oli ametis ning paljud Eesti sõdurid kaitsesid pealinna viimse veretilgani.

Meenutades neid traagilisi sündmusi ja kangelasi, saame uhkusega öelda, et Eesti ei langenud ilma võitluseta. Otto Tiefi valitsuse meeleheitlik, kuid väärikas eneseohverdus jäi pimeduse öös lootuse valguskiireks – teetähiseks, millele tugines 1991. aastal Eesti iseseisvuse taastamine.

Koiduaeg on neid septembripäevi meenutanud järgnevates artiklites: