Asvas avatakse pronksiaja arheoloogiarada

Saaremaal asuv Asva Viikingiküla avab 15. juunil Hooandja platvormi abil esimese arheoloogiaraja, mis viib külastajad tagasi pronksiaega. Uue arheoloogiaraja eesmärk on tutvustada pronksiaegset keskkonda ja eluolu, pakkudes külastajatele unikaalset ajaloolist elamust.

Arheoloogiarada algab Asva Viikingikülast ja lõpeb 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel asuval pronksiaegsel kindlustatud asulakohal. Teekonda juhib pronksisepp, kes edastab kuulajale pildikesi enda ja kaaselanike elust: kuidas hülgeid jahiti, pronksi valati, üle mere kauplemas käidi ja millised ohud varitsesid.

Projekti algataja kultuuriettevõtte Guidio on tuntud ajalooliste paikade tutvustamise kaudu audiolavastuste abil. Guidio liikmed, kes on ajaloolased ja arheoloogid, soovivad jagada oma teadmisi ja kirge minevikumaailma vastu laiemale publikule. Varasemalt on ettevõte loonud kuuldematka metsavendade teemal, kuid nüüd suunavad nad tähelepanu pronksiaegsele Asvale.

Asva linnus oli üks võimsamaid pronksitöötlemise keskusi Baltimaades. Siin asunud kindlustatud asula taasavastati 20. sajandi alguses, tuues päevavalgele olulisi leide ja teadmisi meie esivanemate elust. Asva Viikingiküla ja arheoloogiarada pakuvad võimalust tutvuda selle ajastu igapäevaelu ja saavutustega.

Projekti rahastamine toimub Hooandja platvormi kaudu, kus huvilised saavad anda oma panuse audiolavastuse valmimiseks. Stsenaarium on juba valmis, kuid audiolavastuse sisselugemine, helikujundus ja infoviidad vajavad veel rahastamist. Kui toetust saabub rohkem, kasutatakse seda kodulehe parendamiseks, et pakkuda külastajatele veelgi paremat kogemust.

Arheoloogiarada avatakse 15. juunil koos Asva Viikingiküla suvise hooaja algusega. See rada on suurepärane võimalus tutvuda Asva rikka ajalooga ja kogeda ajalugu elamuslikul ja kaasahaaraval moel. Projekti algatajad loodavad, et see toob kokku nii kohalikke kui ka kaugemalt tulijaid, pakkudes neile unustamatut ajaloolist elamust.

Audiolavastusega tutvumine on suurepärane viis ajalooga suhestumiseks ja selle mõistmiseks. Pronksiaegne Asva ja selle olulised leiud pakuvad väärtuslikku teavet meie esivanemate kohta, aidates mõista nende elu ja kultuuri. Asva arheoloogiarada on samm edasi Muinas-Eesti ajaloo elustamisel.