Venemaal lammutati Laidoneri ja teiste kommunismiohvrite memoriaal

Venemaal Vladimiri linnas lammutati mälestusmärk, mis oli pühendatud Nõukogude repressioonide ohvritele, sealhulgas Eesti sõjavägede endisele ülemjuhatajale Johan Laidonerile. Eelmisel nädalal eemaldatud mälestusmärk asus vürst Vladimiri kalmistul, kuhu Laidoner on arvatavasti maetud. Laidoneri mälestustahvli kujundajaks oli skulptor Mati Karmin.

Mälestustahvel paigaldati kalmistu väravale Eesti ja Venemaa vahelise kokkuleppega 1999. aastal. Hiljem seisis mälestustahvel mõnda aega koduloouurimiskeskuse hoidlas kortermaja allkorrusel, ilma et see avalikult Laidoneri mälestusele viidanuks. Pärast 2007. aasta pronksiöö sündmusi rüvetasid mälestustahvlit tundmatud vandaalid. Hiljem asetati tahvel mälestusseinale teiste repressioonide ohvrite kõrvale.

Kalmistule on maetud Vladimiri keskvanglas kinni peetud kommunustlike repressioonide ohvrid, vahendab venekeelne portaal The Insider. Johan Laidoneri haua täpne asukoht on jäänud saladuseks. ENSV KGB üks juhte Vladimir Pool on väitnud, et Laidoneri haud asub vangla kalmistu servas asfaldi all.

Peale Johan Laidoneri olid kalmistule maetud ka näiteks Leedu välisminister ja peapiiskop Mečislovas Reinys, Jaapani ekspeditsioonivägesid Harbinis juhtinud kindral Akikusa Shun, Ukraina arhimandriit Klimenti Šeptõtski ning Poola riigimees Jan Jankowski, kes oli 1944. aastal üks Varssavi ülestõusu organiseerijaid.

Vene propagandaväljaannetes avaldati eelmiste kuude jooksul artikleid ja seisukohti, mis õhutasid memoriaali hävitamist, kutsudes seda “tulihingeliste vaenlaste” austamiseks, kes väidetavalt vastutasid tuhandete venelaste surma eest. “Praeguste sündmuste ja Euroopa pruunist katkust vabastanud sõdurite mälestusmärkide massilise hävitamisega seoses saab esitada vaid ühe küsimuse: kui kaua me selliste mälestusmärkide olemasolu Vladimiris talume?” kirjutas 21. augustil portaali SM-news peatoimetaja Pavel Nikulšev.