GPS-i signaali häiringud Eesti kohal on viimase kahe aasta jooksul sagenenud ning nende mastaap on murettekitavalt kasvanud. Sellise intensiivse häire taga on suure tõenäosusega Venemaa, kes kasutab seda taktikat eesmärgiga segada ründedroonide tegevust ja mõjutada Eesti taristut ning tsiviilstruktuuri.
Pärast 2022. aasta Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse on märgatavalt sagenenud GPS-signaali häirimine. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) on kinnitanud, et häiringud ulatuvad Eestisse Venemaalt, eriti Leningradi oblastist.
Eesti Lennuliiklusteeninduse tegevjuhi Ivar Värgi sõnul saavad nad iga päev 10–20 teadet pilootidelt, kes märgivad GPS-i häireid Eesti kohal. Kuigi seni pole GPS-i häiringutest tingitud intsidente lennuliikluses esinenud, on oluline märkida, et lennukid on varustatud mitmete navigatsioonisüsteemidega, mis tagavad turvalise lendamise.
Eestis pole seni ükski lennuk maandumise tõttu GPS-i häirete tõttu probleeme kogenud. GPS on lennukipilootide jaoks eelistatud navigatsioonisüsteem, kuid häirete puudumisel töötavad ka teised süsteemid tõrgeteta. Hobidroonide puhul, mis kasutavad peamiselt GPS-i, pole madalamatel kõrgustel häirete tekkimist täheldatud.
Kuigi GPS-i häiringute mõju on märgatav, on Eesti võtnud kasutusele alternatiivse navigatsioonivõrgustiku, mis on alates selle aasta märtsist töös. Seda sammu on planeeritud juba alates 2020. aastast, kui GPS-i häireid veel ei esinenud, ning see on osutunud oluliseks meetmeks, et tagada navigatsioonisüsteemi toimimine häirete korral.
Venemaa tegevus GPS-i häirimisel kujutab endast alternatiivset sõjapidamise meetodit ning tõenäoliselt on selle eesmärk ründedroonide mõjutamine. Võib spekuleerida, et Venemaa soovib häirida Ukraina droone, mis lendavad üle Vene territooriumi, ning see seletab häiringute sagenemist ja kasvavat mastaapi.
TTJA on täheldanud GPS-i häiringute kasvu Eesti õhuruumis alates eelmise aasta juunist ning häirete leviala on osaliselt laienenud ka Soome lahele ja Kesk-Eestisse alates 2024. aasta algusest.
GPS-i häiringuid saab jälgida reaalajas veebilehel gpsjam.org, mis pakub vajadusel teavet olukorra hindamiseks ja vastavate meetmete rakendamiseks.